Greenpeace otwiera oddział w Rzeszowie

i

Autor: Pixabay/Unsplash Greenpeace otwiera oddział w Rzeszowie

Greenpeace otwiera oddział w Rzeszowie. Możesz zostać koordynatorem [WYWIAD]

2016-05-28 10:15

Greenpeace to najbardziej znana organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jak wejść w jej struktury?

Powstała w 1971 roku. Dziś organizacji Greeanpeace nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej akcje potrafią być spektakularne i głośne. Głowna siedziba znajduje się w Amsterdamie. Jest też 55 biur w różnych krajach, w tym w Polsce. Teraz Greenpeace zamierza otworzyć kilka nowych oddziałów, między innymi w Rzeszowie. 

Organizacja szuka osoby, która zostałaby koordynatorem w regionie. Jakie warunki należy spełniać? Trzeba mieszkać w mieście lub okolicach, mieć duże chęci, doświadczenie w pracy z grupą, mieć możliwość zaangażowania się w działania przez dłuższy czas. W zamian dostajemy pracę na zasadach wolontariatu, z ubezpieczeniem i umową, oraz indywidualnym trybem pracy, wsparcie merytoryczne, narzędzia, możliwość szkoleń, warsztatów, w tym wyjazdów zagranicznych.

GREENPEACE W POLSCE [ZADANIA, ROLA KOORDYNATORA]

Jak Greenpeace funkcjonuje w Polsce? Zadaliśmy kilka pytań.

Jakie problemy dostrzegacie w Rzeszowie?

- Grupy lokalne, którym lideruje koordynator zajmują się na samym początku działaniami, które prowadzi Greenpeace w całej Polsce, a jeżeli wolontariusze z konkretnego miasta chcą zająć się problemem lokalnym, to służymy im pełnym wsparciem, ale inicjatywa należy do nich, bo najlepiej znają swoje miasto. Świetnym przykładem są tutaj wolontariusze Greenpeace z Trójmiasta, którzy lokalnie prowadzą ruch społeczny LoveLasy, mający na celu ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przed nadmierną wycinką drzew. Z naszych ogólnopolskich doświadczeń wynika, że w prawie każdym mieście istnieje problem smogu, z którym walczymy. W każdym mieście istnieje również przestrzeń na pomoc pszczołom i dzikim zapylaczom. Prowadzimy również ogólnopolską kampanię ochrony Puszczy Białowieskiej, wydarzenia, które ją promują realizujemy w całej Polsce.

Jakie działania planujecie w stolicy Podkarpacia?

- Na początek koordynator przy naszym pełnym wsparciu rozpocznie rekrutację wolontariuszy do grupy lokalnej. Pierwsze działania to zwykle prowadzenie zajęć w szkołach o ochronie środowiska, happeningi, udział w wydarzeniach lokalnych, stoiska informacyjne. Potem grupa wolontariuszy zaczyna sama nadawać ton lokalnym działaniom.

Jakie cechy powinien posiadać idealny koordynator?

- Na pewno powinien być otwarty na nowe wyzwania i przywiązywać dużą wagę do zagrożeń, z którymi boryka się obecnie środowisko naturalne. Będzie dużo pracował w grupie, więc zdolności motywacji innych do działania i skutecznej komunikacji są mile widziane. Z doświadczenia wiemy, że najważniejsza jest otwartość umysłu i chęć działania, bo wszystkich innych umiejętności można się nauczyć. 

Kiedy planujecie start?

- Jak najszybciej! Koordynator grupy lokalnej to kluczowa postać w każdym mieście, w którym działają wolontariusze, więc wszystko jest uzależnione od tego kiedy znajdzie się odpowiednia osoba.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres [email protected]

Możesz zostać koordynatorem Greenpeace

i

Autor: mat. prasowe Możesz zostać koordynatorem Greenpeace

Szczegóły dostępne są tutaj: http://www.greenpeace.org/poland/pl/dolacz-do-nas/wolontariat/Koordynator-Grupy-Lokalnej-Greenpeace/

Zobacz też: To wideo z bieszczadzkimi drezynami rowerowymi jest piękne! [WIDEO]​

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki