IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą! Wydano alerty przed burzami i ulewami [12.07.2020]

2020-07-12 8:57 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą! Wydano alerty przed burzami i ulewami [12.07.2020]
Autor: Pixabay/ Free-Photos

IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą! Wydano alerty przed burzami i ulewami. Po niespokojnych dwóch dniach, pogoda ciągle będzie dawać się we znaki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na dziś (12 lipca) ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Alerty obowiązują południowo-wschodniej części kraju.

To był wyjątkowo pracowity weekend dla strażaków w całym kraju – od piątku służby były wzywane do interwencji związanych z usuwaniem wiatrołomów i lokalnych podtopień. W sobotę od północy w związku z pogodą straż pożarna interweniowała ponad 100 razy.

- Strażacy głównie usuwali wiatrołomy, udrażniali przepusty i wypompowywali wodę – zaznacza rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że z niebezpieczną aurą przyjdzie się zmierzyć i w niedzielę. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na 12 lipca wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami dla Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Ludzie w popłochu uciekli z placu zabaw. Groza w Aleksandrowie Łódzkim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Ostrzeżenia dla Podkarpacia

Na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje alarm drugiego stopnia.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przewidywana wysokość opadów wyniesie łącznie od 50 do 70 litrów wody na metr kwadratowy. Lokalnie synoptycy nie wykluczają opadów gradu. W trakcie burz porywy wiatru osiągną prędkość do 90 kilometrów na godzinę, lokalnie do 100 km/h - informują meteorolodzy IMGW.

Ostrzeżenia dla Lubelszczyzny

Z kolei w województwie lubelskim, w powiatach: janowskim, biłgorajskim, zamojskim, Zamość, tomaszowskim i hrubieszowskim obowiązuje alert pierwszego stopnia. Tutaj także prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Miejscami może spaść od 30 do 50 l/mkw. W trakcie burz przewidywane porywy wiatru wyniosą do 90 km/h, lokalnie możliwy jest grad.

Alarmy będą ważne do godziny 14 w niedzielę.