Masowe zatrucie  w restauracji „Rzeszuff”.   Salmonella u kolejnych klientów i pracownika restauracji

i

Autor: Pexels /Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne Masowe zatrucie w restauracji „Rzeszuff”. Salmonella u kolejnych klientów i pracownika restauracji

Sanepid podał dane

Masowe zatrucie w restauracji „Rzeszuff”. Salmonella u kolejnych klientów i pracownika restauracji

2023-06-05 14:27

Liczba osób, które zaraziły się bakterią salmonelli po wizycie w rzeszowskiej restauracji „Rzeszuff” wzrosła do 13. Wśród nich jest drugi pracownik lokalu. Sanepid przekazał dane.

W poniedziałek (5 czerwca 2023) dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jaromir Ślączka, przekazał kolejne wyniki badań dotyczące zatrucia salmonellą w restauracji "Rzeszuff".  Wynika z nich, że spośród 44 osób narażonych na zatrucie pokarmowe, u 36 wystąpiły objawy chorobowe, 7 osób nadal jest w szpitalach, u 13 osób badania wykazały obecność bakterii salmonella enteritidis, w tym u dwóch osób z personelu restauracji.

- Druga osoba zakażona z personelu, odpowiedzialna była m.in. za przygotowywanie sosu holenderskiego - poinformował Jaromir Ślączka. Sanepid czeka na kolejne wyniki badań pobranych u wszystkich osób z narażenia. Mają być znane we wtorek przed południem.

Zatrucie salmonellą w rzeszowskiej restauracji

Masowe zatrucie pokarmowe w restauracji „Rzeszuff” sanepid potwierdził w czwartek po południu. Wówczas informował, że na zatrucie salmonellą mogło być narażonych 18 osób, u 15 wystąpiły objawy chorobowe, 7 osób zostało hospitalizowanych, w tym trzy są z dodatnim wynikiem badania w kierunku salmonella enteritidis. Wszystkie te osoby jadły posiłek w „Rzeszuff” od soboty 27 maja do poniedziałku 29 maja.

Większość klientów jadła kanapki z jajkiem po benedyktyńsku.

Sanepid pobrał do badań próbki jajek używanych do posiłków wydawanych w tych dniach w lokalu oraz pozostałe partie surowców i półproduktów – łosoś wędzony i sos holenderski.

- Ponowne otwarcie restauracji będzie możliwe po zakończeniu dochodzenia epidemiologicznego oraz po pozytywnym wyniku dodatkowej kontroli sanitarnej restauracji – przekazał PAP w poniedziałek dyrektor Ślączka.

Piknik wojskowy w Rzeszowie
Sonda
Czy zatrułeś się kiedykolwiek salmonellą?