Ukraińscy uchodźcy w Polsce

i

Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Ukraińscy uchodźcy w Polsce

Rzeszowianie pomagają

Miasto Rzeszów wśród liderów niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy

2022-08-06 10:02

Od wybuchu wojny w Ukrainie rzeszowianie angażują się w pomoc Ukraińcom. Z raportu Unii Metropolii Polskich wynika, że zdecydowana większość mieszkańców pomogła dostarczając jedzenie, ubrania, a nawet przyjmując pod własny dach.

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przygotowała raport „Sąsiedzka pomoc”, dotyczący działań  na rzecz uchodźców ze strony samorządów i mieszkańców 12 miast członkowskich. Dane były pozyskiwane od 4 kwietnia do 2 maja i dotyczą form udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wynika z niego, że ponad połowa mieszkańców Rzeszowa zaangażowała się w przekazanie żywności na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców. Aż 45 proc. rzeszowian postanowiła pomóc oddając ubrania czy inne, potrzebne do funkcjonowania przedmioty. 32 proc. pomogła finansowo, a blisko 1/3 mieszkańców zdecydowała się na pracę wolontariusza w punkcie pomocy. 15 proc. mieszkańców Rzeszowa podróżowała nawet na polsko-ukraińską granicę, aby zabrać stamtąd uchodźców.

Zobacz też: Zełenski dostrzegł Rzeszów. To, co zrobił dla mieszkańców wywołuje wzruszenie

Jak się okazuje, znakomita większość rzeszowian (94 proc.!) była świadoma tego, jakie działania pomocowe dla uchodźców prowadzą władze miasta.

- Wsparcie, które nasi obywatele zaoferowali uchodźcom z Ukrainy, obejmuje wszystkie dziedziny życia. Polki i Polacy zostali mistrzami świata w sprincie w pomaganiu. W krótkim czasie przynieśli pomoc milionom Ukrainek i Ukraińców. Ale dość szybko okazało się, że wojna się przedłuża i czeka nas dłuższy „pomocowy” bieg: maraton, w czasie którego trzeba równomiernie rozkładać siły - tłumaczą Marcin Wojdat z Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza i dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy trwa nadal. W szczytowym momencie w Rzeszowie przebywało ponad 100 tys. Ukraińców. 2 proc. mieszkańców miasta zdecydowało się na przyjęcie naszych sąsiadów pod własny dach. W tej kwestii rzeszowianie okazują się być najbardziej zaangażowani spośród UMP: dwóch na trzech uchodźców przebywających w Rzeszowie deklaruje, że chce tu zostać i pracować.

Łąki kwietne w Rzeszowie
Sonda
Czy wróciłabyś/wróciłbyś do kraju, w którym trwa wojna?