Niedźwiedź rozbójnik grasuje w bieszczadzkich lasach [WIDEO]

2019-07-17 0:45

Mamy pełnię lata, bieszczadzkie lasy opanowały dzikie zwierzęta. A te, jak się okazuje, potrafią mocno narozrabiać. W ostatnich tygodniach niedźwiedzie brunatne w poszukiwaniu miodu, zniszczyły kilka okolicznych uli.

O sprawie za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowało Nadleśnictwo Baligród. To właśnie w tych okolicach grasują niedźwiedzie, które w poszukiwaniu pożywienia, zapuszczają się w okolice ludzkich posiadłości. Ponadto, niektóre z niedźwiedzich matek mają obecnie kilkumiesięczne potomstwo, które właśnie zaczyna spożywać pierwsze obfite pokarmy po okresie laktacji. Mimo, że lasy pełne są obecnie rarytasów, które odpowiadają "misiom", to zwierzęta te gustują w produkowanym przez pszczoły miodzie. Dlatego też, nie zadowalają się wyłącznie rybami, gryzoniami, czy owocami i szukają kolejnych smakołyków.

Jeden z dorosłych osobników, któremu leśnicy nadali imię Józefek, na początku lipca zawitał do pasieki we wsi Bukowiec w gminie Lutowiska. Tam nie zważając na pszczoły, bez skrupułów powalił najbliższy ul i porwał plaster miodu, po czym wrócił w głąb lasu. Sytuacja powtórzyła się w Bukowcu dwa tygodnie później. Wówczas ponownie zawitał tam niedźwiedź, który po ekspresowej "demolce" raczył się świeżym miodem.

Ludzie powinni zachować szczególną ostrożność podczas spotkań z niedźwiedziami, gdyż mogą one być groźny. Wystarczy zauważyć, że dorosłe osobniki mogą osiągać wagę nawet do 600 kilogramów, a ich agresywne usposobienie nasila się w okresie opieki nad młodymi. Od czasu do czasu słyszy się o atakach niedźwiedzi na ludzi, jednak zazwyczaj kończy się bez obrażeń. Jak dotąd jedyny udokumentowany śmiertelny przypadek w Polsce miał miejsce w 2015 roku, kiedy to w Bieszczadach 61-letni mężczyzna zginął zabity właśnie przez niedźwiedzia. Co więcej, do tej pory zwierzę to nie zostało odnalezione.

Dodajmy, że leśni "rozbójnicy" znajdują się oczywiście pod ścisłą ochroną gatunkową w naszym kraju. W Polsce niedźwiedzie brunatne występują wyłącznie w Tatrach, Beskidach, głównie jednak w Bieszczadach. W naszym regionie występuje obecnie około 200 osobników tego drapieżnego ssaka i to właśnie na Podkarpaciu żyje nawet 90 procent polskiej populacji tych zwierząt.

Nowe perfumy? Odśwież swoją kosmetyczkę z kuponami ze strony Elnino Parfum kody rabatowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki