Niezwykły sposób na długowieczność mieszkanki Gminy Jeżowe. Kobieta ma 100 lat!

2021-10-15 14:25
STO LAT
Autor: Materiały prasowe Jubilatka z Nowego Nartu-Zofia Szwed, swoje setne urodziny obchodziła 30 września 2021 roku

30 września 2021r. piękny jubileusz 100-lecia swoich urodzin obchodziła Pani Zofia Szwed, mieszkanka Gminy Jeżowe. Jak przystało na tak dostojną uroczystość u jubilatki był tort i znamienici goście. Pani Zofia mimo trzycyfrowego wieku, trzyma się świetnie. Jest pogodna i zdradziła nam swój przepis na długowieczność. Wiele osób może go naśladować i dożyć 100 lat jak jubilatka z Nowego Nartu.

Pani Zofia Szwed, z domu Piskor, przyszła na świat 29.09.1921r., jednak w dokumentach została wpisana data urodzenia 30.09.1921 r. Pochodzi z Nagnajowa, który teraz stanowi jedną z dzielnic Tarnobrzega. Była córką Stelmacha, który pracował we dworze u barona. Ów baron był właścicielem dworu w Zaleszanach, Grębowie oraz Nowym Narcie. Początkowo rodzina Piskorów ze względu na pracę ojca osiedliła się w Zaleszanach, tam jednak mogli mieszkać jedynie 10 lat.

Po upływie tego czasu zostali przeniesieni do pracy we dworze w Nowym Narcie. Tam właśnie Pani Zofia poznała swojego męża Pana Jana Szweda, za którego wyszła za mąż w  1938 r. mając 17 lat.  Małżeństwo doczekało się 10 dzieci (6 zmarło).  Podczas II wojny światowej Pani Zofia wraz z rodziną była zmuszona do opuszczenia miejscowości Nowy Nart z powodu wysiedlenia przez Niemców. Wówczas udali się do Dąbrowicy, aktualnie jest to powiat leżajski, gdzie mieszkali przez kilka lat. Czasy były ciężkie, trwała wojna. Rodzina każdego dnia walczyła o przetrwanie. Nie było to łatwe, ponieważ na tamtych terenach bardzo prężnia działała tzw. „partyzantka”.

Pani Zofia zajmowała się wychowaniem dzieci, a mąż pracował. Gdy wojna miała się już ku końcowi, pewien znajomy zaproponował rodzinie przeniesienie się do miejscowości Kamień, z czego skorzystali. Niedługo potem dowiedzieli się, że w Nowym Narcie dworem zarządza pewien Niemiec, do którego udał się mąż Pani Zofii i otrzymał pracę oraz możliwość powrotu do ojczystej wsi. Sytuacja ta jednak nie trwała długo, ponieważ z powodu przegranej wojny Niemcy opuścili Nowy Nart. Państwo Szwedowie pozostali w rodzimej miejscowości. Panu Janowi udało się otrzymać pracę w młynie. Odtąd rodzina nie tułała się już po świecie. W roku 1985 Pani Szwed Zofia została wdową. Jubilatka doczekała się 23 wnucząt, 30 prawnucząt oraz 10 praprawnucząt!

Dalsza część artykułu poniżej galerii zdjęć:

Dopóki nie wybudowano Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie - Krzyżtopór w Ujazdowie

Gm. Jeżowe. Huczne 100 urodziny

Pani Zofia Szwed jest szesnastą osobą obchodzącą 100-lecie urodzin w Gminie Jeżowe. Uroczystość z tej okazji miała kameralny charakter i  odbyła się w domu Jubilatki. W tym wyjątkowym dniu Panią Zofię odwiedzili: Marek Stępak- Wójt Gminy Jeżowe, Marian Koc- Przewodniczący Rady Gminy Jeżowe, Małgorzata Bolka- Kierownik OPS w Jeżowem, Marek Błądek- Kierownik USC w Jeżowem, Bajek Mirosław- Radny Gminy Jeżowe, ks. Adam Stachowicz- Proboszcz Parafii pw. M.B.N.P. w Nowym Narcie, Kopeć Szczepan- sołtys wsi Nowy Nart, Jan Dziewic- lekarz. Przybyli goście złożyli Jubilatce gratulacje, dyplomy i kwiaty, a także najserdeczniejsze życzenia następnych wielu lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności.

Syn Pani Zofii zdradził nam przepis na długowieczność

- Mama uwielbia barszcz biały. Koniecznie na swojskim zakwasie. Zawsze się śmiała, że to najzdrowsza i najlepsza zupa. Pewnie dzięki niej dożyła setki i ma się świetnie, za co wszyscy dziękujemy Bogu- mówił Pan Henryk Szwed.

Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: podkarpacie@se.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE