Powstanie Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, będą nowe pociągi

i

Autor: Travelarz / Wikimedia.org Powstanie Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, będą nowe pociągi

Nowe pociągi dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej! [ZDJĘCIA]

2019-08-01 13:59

Osiem elektrycznych i dwa spalinowe pociągi - to ostatnie zakupy województwa podkarpackiego. W Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa na dostarczenie pojazdów, które zasilą tabor powstającej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

- To bardzo duże przedsięwzięcie. Całość projektu, jakim jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna opiewa na ok. 550 mln złotych. Mam na myśli całość inwestycji: zakup pociągów, ale też modernizację linii i budowę zaplecza technicznego dla pojazdów kolejowych. To wszystko będzie w ramach projektu, który pozwoli na bezpieczny, szybki i komfortowy transport z takich miast jak Przeworsk, Kolbuszowa czy Dębica - tak podczas konferencji prasowej mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Budową i modernizacją linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej zajmą się wspólnie PKP PLK oraz jednostki samorządu terytorialnego. Pierwsze pociągi mają wyjechać na tory już w styczniu 2021 roku – najpierw na wybranych liniach (na trasie linii 91 do Dębicy i Przeworska, linii 71 do Kolbuszowej oraz linii 106 do Strzyżowa), później, po wybudowaniu w 2023 roku linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka - również na tej trasie.

Cały system szybkiej kolei według planów ma połączyć nie tylko rzeszowskie osiedla z dworcem Rzeszów Główny, ale także właśnie z portem lotniczym oraz najbliższymi podkarpackimi miastami.

Nowe pojazdy mają być dla pasażerów bezpieczne, nowoczesne i komfortowe. Wyposażone będą w system monitoringu, gaszenia pożaru, klimatyzację i biletomaty. Dostosowane będą również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łatwiej będzie przewieźć nimi także rowery - z myślą o miłośnikach dwóch kółek w pociągach zamontowane będą stojaki.

Będą także przewijaki dla dzieci, rampy dla pasażerów na wózkach, defibrylatory czy WiFi. Przewidywana jest ponadto integracja z systemem miejskiej komunikacji, co ma umożliwić korzystanie z tzw. elektronicznego biletu zintegrowanego.

Łącznie zakupione przez województwo pojazdy, które mają być dostarczone do końca trzeciego kwartału 2020 r., będą mieć ponad 3000 miejsc dla pasażerów, w tym ponad 1300 miejsc siedzących.

Koszt zakupu ośmiu trójczłonowych pojazdów o napędzie elektrycznym i dwóch dwuczłonowych z napędem spalinowym, to kwota blisko 200 mln zł. Ponad 70 mln z tej kwoty pozyskano ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki