Obcokrajowcy podrabiają dokumenty, żeby pracować w POLSCE! To już plaga

2020-08-06 12:47 Beata Olejarka
BIOSG
Autor: Materiały prasowe Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu

Tylko w dwóch ostatnich dniach funkcjonariusze SG z Medyki ujawnili 10 fałszywych dokumentów uprawniających cudzoziemców do pracy sezonowej. Od początku roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono już ponad 120 podobnych dokumentów związanych z zatrudnieniem w Polsce. W ostatnim czasie, w trakcie odprawy na granicy z Ukrainą Straż Graniczna obserwuje tendencję wzrostową okazywanych fałszywych dokumentów do pracy w Polsce. Należy pamiętać, że w dalszym ciągu na granicy zewnętrznej obywatele państw trzecich wjeżdżający do naszego kraju podlegają przepisom dot. określonych kategorii osób, oraz kwarantannie. Do kategorii osób która ma zezwolenie na wjazd należą m.in. pracownicy zarobkowi, ale na granicy państwa zobligowani są przedstawić funkcjonariuszom SG określone dokumenty do pracy.

Aktualnie z uwagi na epidemię koronawirusa najliczniejszą kategorią odprawianych podróżnych na wjazd z Ukrainy do Polski są pracownicy.

W miesiącach wakacyjnych dominuje zatrudnienie sezonowe w rolnictwie, budownictwie oraz sektorze turystycznym. Jednakże nie wszyscy pracownicy ze wschodu mają uczciwe zamiary.

Na przejściu granicznym w Medyce, tylko na przestrzeni dwóch ostatnich dni (5-6 sierpnia), funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dziesięcioro obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy podczas kontroli na wjazd do Polski okazali podrobione zaświadczenia o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Strażnicy graniczni współpracujący z urzędami pracy szybko potwierdzili, że przedstawione dokumenty to fałszywki. Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami i zastali zawróceni na Ukrainę.  

O konsekwencjach prawnych i ewentualnych zakazach wjazdu zadecyduje sąd.

Od początku 2020 roku funkcjonariusza Straży Granicznej z Podkarpacia ujawnili ponad 120 fałszywych dokumentów do pracy, przedstawionych do kontroli granicznej przez ob. Ukrainy. Oprócz 65 zaświadczeń dot. pracy sezonowej były to zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom.

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

podkarpacie@se.pl

Przemyśl-Głodówka. Przejadą na rowerach 500 km

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.