Podkarpacki wariant koronawirusa? Dr Zmora: Splot różnych okoliczności

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Podkarpacki wariant koronawirusa? Dr Zmora: "Splot różnych okoliczności"

Podkarpacki wariant koronawirusa? Dr Zmora: "Splot różnych okoliczności"

2021-11-03 13:05

Nie kontrolujemy już nowych zakażeń – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową wirusolog Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu dr Paweł Zmora. Naukowiec uważa, że "wariant podkarpacki może się zdarzyć".

Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN w Poznaniu dr Paweł Zmora zaznaczył w rozmowie z PAP, że nie ma już szans na wyhamowanie czwartej fali zakażeń koronawirusem.

- Nie kontrolujemy już nowych zakażeń. Nie kontrolujemy czwartej fali od dwóch-trzech tygodni, od momentu, w którym poziom pozytywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2 przekroczył próg 5 proc. WHO i towarzystwa epidemiologiczne wskazują, że w momencie przekroczenia pięcioprocentowego progu pozytywnych wyników przeprowadzanych testów tracimy kontrolę nad pandemią, a wirus rozprzestrzenia się gwałtownie – powiedział.

Przyznał, że czwartej fali nie wstrzyma też akcja szczepień, bo nawet najszybciej działający preparat Johnson & Johnson zaczyna chronić zaszczepionych po dwóch-trzech tygodniach

- A teraz wszystkie modele wskazują, że w ciągu dwóch-trzech tygodni będziemy mieli szczyt czwartej fali – powiedział w rozmowie z PAP.

Zobacz też: Rzeszów. Kotek, który utknął w rurze ciepłowniczej uratowany! Akcja trwała kilka dni

Nowe mutacje koronawirusa. Wariant "podkarpacki"?

Naukowiec zaznaczył, że każda infekcja może prowadzić do stworzenia kolejnego wariantu.

- Każda infekcja, każdej komórki, może wiązać się z powstaniem nowego wariantu genetycznego. Badania przeprowadzone w IChB PAN pokazują, że takich wariantów powstają tysiące w obrębie jednej zakażonej osoby. Problem polega na tym, czy dany nowy wariant genetyczny ma predyspozycje, żeby dalej się rozprzestrzeniać – podkreślił dr Zmora.

Według naukowca istnieje "nasza" polska wersja COVID-19, może być to np. "podkarpacki" wariant.

- Wariant "podkarpacki" może się zdarzyć. Wystarczy tylko splot różnych okoliczności i trochę szczęścia dla danego wariantu, żeby z wariantu "podkarpackiego" stać się wariantem ogólnoświatowym – zaznaczył naukowiec w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak mówi naukowiec, warianty koronawirusa powstają niezależnie od siebie i nie wszystkie będą dominować.

- Sądzę, że od dawna mamy swoją własną, polską wersję koronawirusa, a właściwie to wiele polskich wariantów genetycznych. Komisja Europejska rekomenduje byśmy sekwencjonowali między 5 a 10 proc. próbek pobranych od zakażonych. Niestety sekwencjonujemy zdecydowanie mniej, więc nie mamy pewności, czy taki wariant już w tej chwili istnieje. Sądzę, że istnieje, dlatego że te warianty powstają stosunkowo niezależenie od siebie. Nie wszystkie warianty mają zdolność do tego, aby stać się dominującym w populacji – powiedział.

Zaznaczył, że nie każdy nowy wariant koronawirusa ma takie właściwości jak delta, który bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Zmora przyznał, że dokładne badanie nowych wariantów było możliwe przy niższej liczbie zakażeń. Dodał, że sekwencjonowanie jest kosztowne i pochłania czas. "Dlatego UE i naukowcy zastanawiają się nad innymi metodami" – powiedział.

Po COVID-19 płuca 4-letniego Mikołajka przestały działać
Sonda
Przyjmiesz trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki