PODKARPACKIE: Ewa Leniart odwołana z funkcji wojewody. Kto ją zastąpi?

2019-11-12 16:30 Bartosz Leja
Ewa Leniart - poseł-elekt na Sejm RP IX kadencji
Autor: Bartosz Leja Ewa Leniart - poseł-elekt na Sejm RP IX kadencji

Ruszyły polityczne zmiany na Podkarpaciu. W poniedziałek odwołana ze stanowiska wojewody została Ewa Leniart, która w wyborach parlamentarnych zdobyła mandat poselski. Kto zajmie jej miejsce?

Ewa Leniart pełniąca od 2015 roku funkcję wojewody podkarpackiego, w październikowych wyborach parlamentarnych była jedną z najchętniej popieranych osób - uzyskała ponad 36 tysięcy głosów. To w zupełności wystarczyło, aby uzyskać mandat poselski na Sejm IX kadencji. Dzisiaj posłowie w gmachu Sejmu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie złożyli ślubowanie. Wśród 460 osób była oczywiście także Ewa Leniart.

Wcześniej decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, 11 listopada odwołano ośmioro wojewodów, a także dwoje wicewojewodów, którzy w wyborach parlamentarnych uzyskali mandaty poselskie. Po ostatecznej decyzji reprezentantki Prawa i Sprawiedliwości w sprawie znalezienia się w sejmowych ławach, ruszyła lawina spekulacji dotycząca tego, kto zastąpi ją na dotychczasowym stanowisku.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do czasu powołania nowych wojewodów, ich obowiązki i zadania będą wykonywać wicewojewodowie. W przypadku województwa podkarpackiego, nową rolę otrzymała tym samym wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

Przypomnijmy, że na wśród kandydatów do zastąpienia Ewy Leniart na stanowisku wojewody wymienia się dyrektora rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusza Iwaneczko, wicemarszałka Piotra Pilcha, a także wspomnianą Lucynę Podhalicz. Wcześniej wymieniało się także nazwisko jednego z największych przegranych jesiennych wyborów parlamentarnych, Stanisława Piotrowicza, który jednak później otrzymał rekomendację PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.