Posiedzenie Senatu RP

i

Autor: Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu RP Posiedzenie Senatu RP

Znamy nazwiska SENATORÓW z Podkarpacia! To przedstawiciele jednej partii

2019-10-14 14:38

Poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów do Senatu RP na Podkarpaciu. Wiemy zatem, kto będzie reprezentował nasz region w izbie wyższej polskiego parlamentu. Wszystkie pięć mandatów zgarnęli przedstawiciele PiS.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania do Senatu RP na terenie województwa podkarpackiego. Do PKW spłynęły już wszystkie głosy oddane przez mieszkańców naszego regionu w pięciu jednomandatowych okręgach wyborczych. Przypomnijmy, że na Podkarpaciu jest pięć okręgów wyborczych, trzy "rzeszowskie" (nr 54, 55, 56) i dwa "krośnieńskie" (nr 57, 58).

Największe emocje budził pojedynek w mieście Rzeszowie (okręg nr 56 w skład którego wchodzą tez powiaty rzeszowski i łańcucki). Tu kandydatem PiS-u był Stanisław Ożóg, który ostatecznie zdobył większość, a dokładnie 56,85% głosów (prawie 124 tys.). Nieco mniej uzyskał Maciej Masłowski z KWW Rozwój Podkarpacia, który mógł liczyć na poparcie rzędu 43,15% (ponad 94 tys.). Tym samym reprezentantem Rzeszowa w Senacie będzie właśnie Ożóg.

- Rekordowa frekwencja – powiedział reporterce Radia Eska, Jakub Aleksandrowicz.

Okręg wyborczy numer 54 (Tarnobrzeg i powiaty tarnobrzeski, leżajski, niżański i stalowowolski) miał wyraźnego zwycięzcę w osobie Janiny Sagatowskiej, która uzyskała 63,15% głosów. Drugie miejsce zajęła tam Lidia Błądek z KO (27,07%).

Reprezentantem okręgu wyborczego numer 55 (powiaty dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski) w Senacie będzie kolejny przedstawiciel PiS, Zdzisław Pupa, który uzyskał 73,12%, czyli ponad 155 tysięcy głosów. Znacznie niższym wynik zgromadził Tadeusz Urban z KO (26,88%).

Wątpliwości nie pozostawiają również wyniki z okręgu numer 57 (Krosno i powiaty krośnieński, brzozowski i jasielski), w którym największe uznanie wyborców uzyskała Alicja Zając reprezentująca PiS (65,49%), która zgromadziła ponad 100 tysięcy głosów. Bezpośrednio za nią uplasowała się Daria Balon (23,66%).

Nie inaczej było w okręgu numer 58 (Przemyśl i powiaty przemyski, bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przeworski, sanocki). Tam senatorski mandat zdobył Mieczysław Golba, który osiągnął 64,75% głosów (prawie 151 tys.). Drugi wynik uzyskał Bartosz Romowicz reprezentujący PSL (35,25%).

Dodajmy, że w skali całego kraju w wyborach do Senatu (po zliczeniu 99,5% głosów), procentowo najwięcej głosów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (44,71%), a drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (35,46%). Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało 5,74%, a Lewica 2,30% głosów. Ponadto Koalicja Bezpartyjnych i Samorządowców uzbierała 1,84%. Zaledwie 0,80% to wynik Konfederacji. Należy jednak podkreślić, że w jednomandatowych okręgach wyborczych zwycięża jeden kandydat, który otrzyma najwięcej głosów, niezależnie od barw partyjnych. Ponadto nie wszystkie komitety wyborcze zdecydowały się na wystawienie swoich kandydatów we wszystkich okręgach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki