Pogoda na weekend: tropikalny upał! Żar będzie lał się z nieba. Burze nadciągną nad Polskę [Prognoza na 19.06-20.06]

2021-06-18 15:56
Pogoda na weekend: tropikalny upał! Żar będzie lał się z nieba. Burze nadciągną nad Polskę [Prognoza na 19.06-20.06]
Autor: Pixabay.com Pogoda na weekend: tropikalny upał! Żar będzie lał się z nieba. Burze nadciągną nad Polskę [Prognoza na 19.06-20.06]

Pogoda na weekend, 19.06-20.06. Synoptycy IMGW nie pozostawiają złudzeń: będzie bardzo gorąco w całym kraju. Żar będzie lał się z nieba dosłownie wszędzie. Meteorolodzy IMGW opracowujący prognozę pogody na piątek mówią o upałach, ponad 30 st. C. Wydali też ostrzeżenia, które obowiązują w całym kraju. Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia (czerwony alert) obowiązuje w województwie lubuskim. Lokalnie mogą wystąpić też burze. Szczegółowe prognozy na sobotę i niedzielę, (19 i 20 czerwca) znajdziecie na se.pl poniżej.

Prognoza pogody na weekend, 19.06-20.06. IMGW: będzie gorąco

Tradycyjnie, przedstawiamy prognozę pogody na weekend, opracowaną przez ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Jak wynika z ich analiz, czeka nas bardzo gorący weekend, z temperaturą powietrza na zachodzie do nawet 35 st. C! Nieco chłodniej (chociaż wciąż upalnie) bo ok. 27 st. C. będzie na wschodzie kraju - informuje IMGW. "Czekają nas też bardzo ciepłe noce – w wielu miejscach temperatura nie spadnie poniżej 18 st. C" - podkreślają synoptycy IMGW. To oznacza, że czekają nas tropikalne noce (czyli takie, podczas których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza).

Czytaj też: Te prognozy dla Polski szokują. Skwar to mało powiedziane! Zapowiadają pogodowe piekło

Prognoza pogody: 19.06-20.06. Burze i lokalne opady deszczu

Jak zaznacza IMGW, wyż znad wschodniej Europy zapewni nam w weekend bardzo dużo słońca, ale w sobotę i w niedzielę na krańcach zachodnich i południowo-wschodnich możliwe będą lokalne opady, a nawet burze. Południowo-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty.

Prognoza pogody na sobotę, 19.06.2021

Jaka pogoda będzie w sobotę? Jak wynika z informacji IMGW, na północy zachmurzenie będzie małe, stopniowo na zachodzie wzrastające do umiarkowanego i dużego. Po południu miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze i grad. Temperatura maksymalna od 30 st. C do 33 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy, po południu od zachodu stopniowo skręcający na północno-zachodni. W czasie burzy wiatr w porywach do 75 km/h.W centrum także niebo będzie bezchmurne lub z małym zachmurzeniem. Temperatura maksymalna wyniesie od 30 st. C do 35 st. C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych.Na południu niebo także będzie bezchmurne, choć późnym popołudniem na zachodzie regionu wzrastające do umiarkowanego i dużego i tam możliwe będą przelotne opady deszczu oraz burze z opadami sięgającymi około 10 mm. Temperatura maksymalna od 30 st. C do 34 st. C., na obszarach podgórskich od 27 st. C do 32 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) późnym popołudniem możliwe przelotne opady deszczu lub burze, głównie na zachodzie. Temperatura od 16 st. C do 19 st. C. Wiatr przeważnie umiarkowany, początkowo z kierunków południowych, później z kierunków zmieniających się. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 60 km/h. Natomiast w Karpatach okresami wzrost zachmurzenia do dużego i możliwe burze. Temperatura maksymalna od 30 st. C do 32 st. C., tylko na Podkarpaciu od 27 st. C do 29 st. C, na szczytach Tatr około 17 st. C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, południowo-wschodni, podczas burz dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zmieniających się.

Prognoza pogody na niedzielę, 20.06.2021

Pogoda na niedzielę, 20.06. Jak wynika z analiz IMGW, zachodnia i południowo-zachodnia Polska Polska będzie się znajdować w obszarze obniżonego ciśnienia. Reszta kraju pozostanie w zasięgu klina wyżu znad Rosji. Napływać będzie upalne zwrotnikowe powietrze. Ciśnienie powoli będzie spadać. Na północy kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, miejscami możliwość wzrostu zachmurzenia do dużego oraz przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 27 st. C do 33 st. C. Jak wynika z prognoz IMGW, wiatr będzie słaby i umiarkowany.W centrum również zachmurzenie będzie małe i umiarkowane przy temperaturze sięgającej od 29 st. C. do 33 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni. Na południu będzie także słonecznie. Temperatura maksymalna będzie się wahać w tych regionach między 24 st. C w górach a 34 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura sięgnie od 17 st. C. do 20 st. C. Na Podkarpaciu możliwość wzrostu zachmurzenia do dużego z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami.

Czytaj też: Jasnowidz Jackowski mówi jakie będzie lato 2021! Przerażająca przepowiednia

Jak przetrwać upały?

Jak radzi Główny Inspektorat Sanitarny, należy ograniczać czas przebywania na słońcu, nawadniać się wodą (najlepiej niegazowaną), stosować kremy z filtrami, pamietać o nakryciu głowy, czy okularach przeciwsłonecznych. W upały warto zadbać, by posiłki, na które się decydujemy były lekkostrawne i unikać alkoholu, który odwadnia organizm. Gdy na zewnątrz panuje gorąc i żar leje się z nieba, warto wybrać przewiewne materiały o jasnym odcieniu. Absolutnie niedopuszczalne jest zostawienie w rozgrzanym samochodzie dzieci lub zwierząt!

Nadciąga fala tropikalnych upałów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE