Ponad 3 mln tabletek jodku potasu na Podkarpaciu. Znajdują się  punktach gminnych

i

Autor: Podkarpacki Urząd Wojewódzki Ponad 3 mln tabletek jodku potasu na Podkarpaciu. Znajdują się punktach gminnych

Jodek potasu na Podkarpaciu

Ponad 3 mln tabletek jodku potasu na Podkarpaciu. Znajdują się punktach gminnych

2022-10-05 7:41

Na Podkarpacie dotarły tabletki jodku potasu. Zabezpieczono ponad 3 mln 200 tys. sztuk tabletek. Znajdują się one w ponad 880 punktach gminnych przeznaczonych do dystrybucji. Jak uspokaja wojewoda podkarpacki Ewa Leniart: "To działanie ma charakter typowo prewencyjny".

Tabletki jodku potasu dotarły na Podkarpacie. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła informacje dotyczące dystrybucji w naszym regionie. Wojewoda podkreśliła, że dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.

– W związku z potencjalnym wystąpieniem zagrożenia radiacyjnego MSWiA podjęło decyzję o rozpoczęciu procesu dystrybucji jodku potasu. To działanie ma charakter typowo prewencyjny. Zagrożenie w tej chwili nie występuje, niemniej jednak do przedostatniego ogniwa, czyli do gminnych punktów dystrybucyjnych jodek potasu w województwie podkarpackim już dotarł. Jego liczba dla naszego regionu jest wystarczająca. Mamy zabezpieczone ponad 3 mln 200 tys. sztuk tabletek, które znajdują się aktualnie w ponad 880 punktach gminnych przeznaczonych do dystrybucji, przy czym liczba tych punktów nie jest zamknięta, podlega jeszcze aktualizacji. Przekazanie i dystrybucja do odbiorcy końcowego, czyli do mieszkańców regionu, będą mogły nastąpić dopiero po stosownym komunikacie. Na ten moment zagrożenie radiacyjne nie występuje – powiedziała wojewoda.

Razem z dystrybucją tabletek będzie przekazywana ulotka, która zawiera szczegółowe informacje na temat dawkowania preparatu.  W spotkaniu z mediami uczestniczył podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor, który przekazał, że sytuacja jest na bieżąco monitorowania i na ten moment nie są notowane żadne przekroczenia.

Jodek potasu. Jak działa tabletka?

O tym, jak działa jodek potasu mówił konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii dr n. med. Mariusz Partyka.

– Każde zwiększenie radiacji w środowisku wiąże się zwykle ze zwiększeniem ilości izotopu jodu radioaktywnego. Jod jest taką substancją, która bardzo szybko rozprzestrzenia się w środowisku i jest on dodatkowo gromadzony w naszych organizmach, konkretnie w tarczycy, co może skutkować wzrostem ilości chorób nowotworowych tarczycy w przyszłości. Dlatego podjęto decyzję, żeby w takich przypadkach stosować profilaktykę jodową. Opiera się ona na podaniu dawki stabilnego pierwiastka jodu, który przed ekspozycją na jod promieniotwórczy blokuje tarczycę – powiedział dr Mariusz Partyka, który zaznaczył, że tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb.

Pierwszy taki zabieg w Małopolsce: w krakowskim Szpitalu im. Ludwika Rydygiera wszczepili implanty ślimakowe
Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE