Rośnie liczba osób zakażonych bakterią Legionella

i

Autor: Shutterstock

Skąd są zakażeni?

Legionella w Rzeszowie. Zwołano sztab kryzysowy, pilna decyzja o dezynfekcji

2023-08-24 11:22

Do 76 wzrosła liczna osób zakażonych bakterią Legionella w Rzeszowie i okolicach. Pięć osób zmarło. Tymczasem służby szukają źródła zakażenia. Mowa o miejskiej sieci wodociągowej. Władze już podjęły pilną decyzję o dezynfekcji.

Bakteria Legionella. Rośnie liczba zakażonych. Skąd są?

W czwartek, 24 sierpnia (stan na godz. 8) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała, że liczba osób zakażonych bakterią Legionella została potwierdzona u 76 osób. To wzrost o 5 osób w stosunku do środy. Nowe przypadki to pacjenci szpitali w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim.

Obecnie pacjencie z potwierdzonym dodatnim wynikiem na obecność bakterii pochodzą z:

  • Rzeszowa – 54 osoby
  • powiatu rzeszowskiego – 15 osób
  • powiatu ropczycko-sędziszowskiego - 1 osoba
  • powiatu niżańskiego – 1 osoba
  • powiatu dębickiego – 3 osoby
  • powiat stalowowolskiego – 1 osoba
  • powiat przemyskiego - 1 osoba

Niestety, jest już pięć ofiar śmiertelnych. Zgon piątej, zakażonej osoby potwierdzono w czwartek rano.

Gdzie jest źródło zakażeń?

Tymczasem trwa ustalanie źródła zakażeń. Był to jeden z tematów sztabu kryzysowego pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki, który trwał do późnych godzin nocnych (23/24 sierpnia) w podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. - Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia bakterią Legionella. Ustalono strategię działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby, niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy - przekazał resort zdrowia.

Jednocześnie sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie źródła zakażenia. Pobrane zostały próbki wody, a także prowadzone są wywiady z pacjentami i osobami z ich rodzin.

Do zarządców zarządców budynków mieszkalnych wysłano pismo, by szczególnie sprawdzali instalacje ciepłej wody. Sanepid ponadto objął szczególnym nadzorem obiekty całodziennego przebywania osób starszych i chorych.

Posiedzenia sztabu kryzysowego odbywają się codziennie również w urzędzie miejskim. Władze miasta zdecydowały m.in. o zamknięciu w Rzeszowie fontann i kurtyn wodnych. Ponadto Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadzi wielką dezynfekcje i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie i okolicznych miejscowościach. Dezynfekcja zaplanowana jest na niedzielę, 27 sierpnia br., godzinach 5 – 23.

"Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać". Kobiety w Rzeszowie wyszły na ulice!