Rząd wprowadził stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu! Co to oznacza?

i

Autor: RCB/Beata Olejarka Rząd wprowadził stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu! Co to oznacza?

Rząd wprowadził stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu! Co to oznacza?

2022-03-01 7:29

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformowało o wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO na Podkarpaciu. "Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego" - informuje RCB. Co to oznacza?

Wojna na Ukrainie. Stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy" - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze RCB.

Stopień alarmowy BRAVO. Kiedy obowiązuje?

Jak wynika z informacji przekazanych przez RCB, drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego obowiązuje od 28 lutego 2022 r. od godz. 23.59 do 15 marca 2022 r. do godz. 23.59.

Zobacz też: Podkarpackie. Wyruszyły transporty z pomocą na Ukrainę [ZDJĘCIA]

Co oznacza stopień BRAVO?

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych (ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA).- Można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany - przekazuje RCB.

W stopniu alarmowym BRAVO prowadzone są działania wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Jak podaje gov.pl, zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Czytaj też: Medyka. Kobiety z dziećmi czekają po 2 dni na wejście do Polski. Poruszające słowa

Tłum na przejściu granicznym w Medyce
Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE