Rzeszów będzie miał inteligentny system parkingowy!

2019-11-08 12:30 wk
Rzeszów będzie miał inteligentny system parkingowy!
Autor: Pixabay.com/ fill Rzeszów będzie miał inteligentny system parkingowy!

Jako pierwsze miasto w Polsce, stolica innowacji ma wprowadzić m.in. sieć kamer, które bardziej precyzyjnie będą określać ilość miejsc w strefie parkingowej. Koszt inwestycji to około 14 mln zł. Nowa strefa ma być gotowa w 2021 roku.

Magistrat strefę parkingową chce przede wszystkim unowocześnić. Tablice, które zostały zamontowane kiedy powstawała, nie spełniają już swojego zadania. Obok nazw ulicy znaleźć można tam również informację czy wolnych miejsc jest dużo czy mało. Dzięki systemowi, który ma wdrożyć firma Asseco, ilość miejsc i ich lokalizacja będzie określana bardziej precyzyjnie.


Jak mówi Paweł Sokołowski, Dyrektor ds. Rozwoju Obszaru Smart City w Asseco Data Systems - Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych. Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G.

O nowej strefie parkingowej mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta Rzeszowa

Według zapowiedzi ratusza nowa strefa ma być gotowa już w 2021 r.