Rzeszów. Biletomat pobrał jej z konta 5 tys. zł! To atak hakerski?

i

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa /zdjęcie ilustracyjne Rzeszów. Biletomat pobrał jej z konta 5 tys. zł! To atak hakerski?

5 tys. zł za bilet MPK

Rzeszów. Biletomat pobrał jej z konta 5 tys. zł! To atak hakerski?

2022-12-12 10:26

Do niecodziennej sytuacji doszło w Rzeszowie. Biletomat przy al. Cieplińskiego pobrał kobiecie z konta 5 tys. zł, po czym zaczął masowo drukować bilety za taką kwotę. Rzeszowski ratusz nie wyklucza ataku hakerskiego.

Do awarii biletomatu przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie doszło w czwartek (8 grudnia 2022). Jak się okazuje, monitoring zarejestrował grupę kilku młodych osób, która przebywała przy urządzeniu. Jak czytamy w oświadczeniu rzeszowskiego Ratusza, prawdopodobnie wtedy urządzenie zostało uszkodzone. Kiedy młodzież odeszła od biletomatu, skorzystała niego kobieta, która chciała kupić bilet. Uszkodzone urządzenie pobrało z konta kobiety kwotę 5 tys. zł! To jednak nie wszystko. Kiedy kobieta odeszła, z biletomatu zaczęły wypadać bilety o wartości 5 tys. zł.

- Informujemy, że bilety 24-godzinne o nominale 18,00 zł wydrukowane w dniu 8 grudnia 2022 r. o numerach seryjnych od 5BCA00001384 do 5BCA00001680 zostały unieważnione. Osoby, które weszły w posiadanie tych biletów proszone są o ich zwrot do najbliższego Punktu Obsługi Podróżnego ZTM w Rzeszowie. Wykorzystanie tych biletów podczas jazdy będzie traktowane jak jazda bez ważnego biletu i będzie skutkowało wystawieniem wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej w kwocie 350,00 zł - informowało ZTM.

Urządzenie zostało naprawione, sprawą zajmuje się policja. Niewykluczone, że doszło do ataku hakerskiego.

- Niewykluczony jest atak hackerski. Sprawa została zgłoszona na policję - informowała rzecznik prasowy prezydenta miasta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec

Podkarpackie zasypane śniegiem. Jedni się cieszą, inni irytują
Sonda
Czy otrzymałaś/eś kiedyś mandat za brak ważnego biletu komunikacji miejskiej?

Czy nasze pieniądze na pewno są bezpieczne?

Lepiej posłuchaj tej rozmowy!

Listen to "O bezpieczeństwie naszych finansów [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.