Rzeszów. Miała sfałszować 467 zwolnień lekarskich! Annie W. grozi 15 lat więzienia

i

Autor: jarmoluk/Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne Rzeszów. Miała sfałszować 467 zwolnień lekarskich! Annie W. grozi 15 lat więzienia

Rzeszów. Miała sfałszować 467 zwolnień lekarskich! Annie W. grozi 15 lat więzienia

2022-07-07 6:51

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 45-letniej Annie W. Kobieta miała sfałszować 467 zwolnień lekarskich w porozumieniu z lekarzem Markiem G., specjalistą psychiatrii.

Prokuratura ustaliła, że proceder trwał od 8 grudnia 2015 roku do 30 kwietnia 2017 roku w Rzeszowie. Anna W. miała działać wspólnie i w porozumieniu z Markiem G., specjalistą psychiatrii.

- Wypisała samodzielnie bez przeprowadzania badań lekarskich przez Marka G., 467 zwolnień lekarskich na drukach Marka G. i przy użyciu jego pieczęci, jak również podpisywała się za niego, z uwagi na fakt, że lek. Marek G. w czasie wypisywania tych zwolnień był nieobecny w swoim gabinecie, przyjmując w zamian korzyści majątkowe w kwotach od 50 do 200 złotych za wypisanie jednego zwolnienia lekarskiego - informuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Osoby, które otrzymywały takie fałszywe zwolnienia przedkładały je pracodawcom czy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, bądź Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i wyłudzały w ten sposób wynagrodzenia chorobowe lub zasiłki chorobowe.

Według prokuratury, w związku z ogromną ilością fałszywych zwolnień "uznać należy, iż z popełniania przestępstw uczyniła sobie (Anna W. - przyp. red.) stałe źródło dochodów."

Zobacz też: Pustków-Osiedle. Brutalny gwałt na 16-latku. Kamil Ł. straszył go amstaffem! Sąd wymierzył mu karę

Rzeszów. Annie W. grozi nawet 15 lat więzienia

Anna W. początkowo przyznała się częściowo do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia. Wskazała , że na wyraźne polecenie psychiatry Marka G., pod jego nieobecność spowodowaną wyjazdami za granicę, wypisywała zwolnienia w zamian za opłaty, które przekazywała doktorowi po jego powrocie z urlopu. Następnie oświadczyła, jednak, że nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów i odmówiła składania wyjaśnień.

Zobacz również: Rzeszów. Zabójstwo psycholożki w Zakładzie Karnym. Konieczna obserwacja psychiatryczna Artura R.

Oprócz Anny W. oskarżono jeszcze 10 osób, które otrzymywały od niej zwolnienia lekarskie, bez jakichkolwiek badań lekarskich i pod nieobecność Marka G.

- Należy podkreślić, iż z uwagi na olbrzymią ilość osób, które wręczały korzyści majątkowe Annie W. w zamian za wypisywanie zwolnień lekarskich, niemożliwym było rozpoznanie spraw wszystkich tych osób w toku jednego postępowania karnego i dlatego sprawy te wyłączone zostały do odrębnych postępowań - podaje Krzysztof Ciechanowski.

Oskarżona kobieta nie była dotychczas karana, a za zarzucane czyny grozi jej kara do 15 lat pozbawienia wolności.

- Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie w dniu 3 października 2017 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował względem podejrzanej Anny W. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który był przedłużony przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie, a w dniu 23 marca 2018 roku został uchylony postanowieniem prokuratora na mocy którego zastosowano wobec Anny W. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30.000,00 złotych, dozoru policji poprzez zobowiązanie Anny W. do stawiania się 2 razy w tygodniu w komisariacie policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu - informuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Lubartów. Z tego ronda śmieje się cała Polska!
Sonda
Zdarzyło Ci się kiedyś oszukiwać na L4?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE