Rzeszów. Wietnamczycy podejrzani o produkcję i handel narkotykami

2021-03-03 14:28 PAP ap
 Rzeszów.  Wietnamczycy podejrzani o produkcję i handel narkotykami
Autor: Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Dwóch obywateli Wietnamu usłyszało zarzut uprawiania konopi indyjskich i wytwarzania z nich znacznej ilości narkotyków. Obaj trafili na trzy miesiące do aresztu. Są to kolejni podejrzani w sprawie prowadzonej przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy PK w Rzeszowie. Jak poinformował w środę PAP prokurator Rafał Teluk, szef Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie obaj Wietnamczycy są podejrzani w większym śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uprawą dużych plantacji konopi indyjskich i wytwarzaniem z nich znacznej ilości marihuany.

Prok. Teluk dodał, że dotychczas zostały w tej sprawie skierowane już trzy akty oskarżenia przeciwko łącznie 23 osobom, a procesy zakończyły się wyrokami skazującymi. Ponadto w czasie śledztwa zostały zlikwidowane plantacje konopi na terenie województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i śląskiego.Pod koniec lutego zatrzymano do tego śledztwa kolejnych dwóch podejrzanych. Są to obywatele Wietnamu: 40-letni Tien Manh N. i 45-letni The Hong V. Pierwszy z nich jest podejrzany o to, że w okresie od co najmniej lipca 2017 r. do 22 stycznia 2018 r. koordynował działania związane z przystosowaniem hali w Żelisławicach (woj. śląskie) do uprawy konopi indyjskich i produkcji marihuany i rozdzielał członkom grupy zadania.

- W pomieszczeniach tej hali mógł wytworzyć nie mniej niż 44 kg marihuany o wartości rynkowej nie mniejszej niż 616 tys. zł i faktycznie wytworzył znaczną ilość tego narkotyku, bo co najmniej 37,3 kg marihuany. – wyliczał prokurator.

Wietnamczyk miał też uprawiać 1391 sztuk konopi indyjskich, z których możliwe było wytworzenie co najmniej 30,6 kg marihuany o wartości rynkowej nie mniejszej niż prawie 430 tys. zł. Natomiast obaj Wietnamczycy - Tien Manh N. oraz The Hong V. usłyszeli zarzuty, że w okresie od co najmniej czerwca 2017 r. do października 2017 r. w miejscowości Siewierz (woj. śląskie), działając wspólnie i w porozumieniu przystosowali pomieszczenia hali do wytwarzania nieustalonej dotąd ilości metamfetaminy. Prok. Teluk wyjawił, że przy jej produkcji wykorzystywali m.in. pseudoefydrynę uzyskiwaną z tabletek o nazwie "Cet-Der", oraz jod i czerwony fosfor.

- Obaj Wietnamczycy podejrzani są też o wytworzenie prawie 2,3 kg pseudoefydryny, z której możliwe było wytworzenie prawie 1,5 kg metamfetaminy, zaś łącznie z zabezpieczonymi 12,6 tys. tabletkami +Cet-Der+ możliwe było wytworzenie ponad 2,4 kg metamfetaminy – wyliczał prok. Teluk.

Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Rzeszowie wobec obu podejrzanych zastosował trzymiesięczny areszt. Grozi im do 15 lat więzienia. Szef PK w Rzeszowie dodał, że wobec Tien Manh N. już wcześniej został skierowany akt oskarżenia, w którym zarzucono mu kierownictwo zorganizowaną grupą przestępczą i wytwarzanie marihuany na plantacjach w różnych miejscowościach na terenie kraju. Zaś The Hong V. został doprowadzony do PK w Rzeszowie z Zakładu Karnego w Zamościu, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności również za przestępstwo popełnione wbrew ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

MATURA 2021 Szczecińscy maturzyści o próbnym egzaminie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE