Wspaniała wiadomość

Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne przekazały pierwszą na Podkarpaciu ultranowoczesną protezę sterowaną z aplikacji w telefonie! [WIDEO, GALERIA]

2023-05-09 22:21

W Rzeszowskich Zakładach Ortopedycznych 9 maja 2023 roku obchodzono wielkie święto. Tego dnia oddano pierwszemu pacjentowi na Podkarpaciu ultranowoczesną protezę osseointegracyjną, która przewyższa "zwykłe" protezy nie tylko ze względu na możliwość sterowania nią przez aplikację w telefonie. Umożliwia też lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie, czucie podłoża zbliżone do naturalnego, jazdę na rowerze, bieganie, a nawet chodzenie po górach. Pacjent, który dostał ten cud techniki, stracił nogę w wypadku komunikacyjnym. Teraz chce wrócić do jazdy na motorze.

Piotr Holiczko (33 l.) z Zarzecza (pow. przeworski) stracił nogę w makabrycznym wypadku w 2019 roku, który miał miejsce w Jarosławiu. 82-letni wówczas mężczyzna jadący smartem wymusił pierwszeństwo, a kierujący motocyklem próbował "uchronić się" od uderzenia i przewrócił motocykl. Jednak najechał na krawężnik i w konsekwencji uderzył nogą w znak. Motocyklista stracił nogę w tym zdarzeniu. Jego życie zmieniło się wówczas o 180 stopni. Najpierw było przerażenie co dalej i złość na sprawcę wypadku. Potem mobilizacja, ogromna siła i chęć walki o powrót do normalnego życia. Pan Piotr był zawodowym kierowcą samochodów ciężarowych na trasach międzynarodowych, pasjonował się motocyklami i z ogromną miłością oddawał się temu hobby. Wypadek zabrał wszystko, dlatego kiedy pojawiła się szansa na protezę od razu z niej skorzystał.

- Piotr miał dużą traumę po wypadku motocyklowym którego doznał. Miał tradycyjną protezę, która go bardzo ograniczała  ruchowo. W jego przypadku  trzeba było pójść dalej i przygotować coś co sprosta jego wymaganiom. Potrzebna była proteza innowacyjna i bardziej nowoczesna - mówił Mariusz Grela właściciel Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych.  

PRZECZYTAJ: Motocyklista stracił nogę w tragicznym wypadku. Teraz zaczyna nowe życie

Piotr Holiczko trafił do Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, które wspólnie z prywatnym szpitalem Avi-MED z Katowic i zespołem pod kierunkiem prof. Horsta Aschoffa wraz z dr. Łukaszem Kawikiem, dr. Mariuszem Zawalem, dr. Jakubem Centarskim wykonuje zabiegi osseointegracji w Katowicach. Tym razem zrobili to dla pacjenta z Rzeszowa. 9 maja, cztery lata po swoim wypadku mężczyzna jako pierwszy na Podkarpaciu i 30. w Polsce odebrał ultranowoczesną protezę sterowaną aplikacją w telefonie! Ta proteza połączona jest z uszkodzoną kością i do niej "przypina się" implant, na którym pacjent porusza się.

- Osseointegracja to najbardziej innowacyjne zabiegi na świecie, które przywracają do sprawności dzięki zabiegowi wszczepienia implantu w kość zarówno kończyny dolnej jak i górnej. To w tej chwili najnowocześniejszy sprzęt na świecie, dlatego, że elektroniką pacjent do własnych potrzeb, do własnego ciężaru ciała, oraz do własnej aktywności, steruje i ustawia dosłownie chód, czy bieganie, czy chodzenie. Dzięki temu można wchodzić pod górę, nawet schodzić z niej co dla pacjentów z lejową protezą jest bardzo trudne - przybliżał Mariusz Grela właściciel Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych.

Pan Piotr otrzymał cały sprzęt, został przeszkolony przez technika z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych Tomasza Kota, który zajął się "zaprogramowaniem" nogi dla pacjenta i mężczyzna z rzeszowskiej placówki wyszedł na nowej nodze. Podczas tego wielkiego wydarzenia na Podkarpaciu obecni byli lekarze tworzący tę innowacyjną protezę w Polsce.

Lek. med. Mariusz Zawal, specjalista chirurgii ortopedycznej ze szpitala Avi-MED w Katowicach, który wraz z innymi specjalistami przygotowywał nowoczesną protezę dla pana Piotra powiedział: - Innowacyjność tej metody polega na tym, że pacjent po amputacji dzięki temu zabiegowi zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań związanych z używaniem klasycznej protezy lejowej. Obciążenie jest przenoszone bezpośrednio przez kość, co pozwala takim pacjentom na bardziej aktywny tryb życia.

SPRAWDŹ: Seria podpaleń w Jaśle. Ogromne straty. Zatrzymano dwójkę dzieci

Od strony technicznej proteza pana Piotra to prawdziwy majstersztyk. - Stabilne mocowanie implantu wewnętrznego endoprotezy umożliwia przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnej kończyny. Umożliwia to lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie, czucie podłoża zbliżone do naturalnego. Pacjent może w telefonie ustawić, że np. będzie schodził  z góry i proteza zostanie przestawiona tak aby mu to ułatwić w najlepszy możliwy sposób - dodał Tomasz Kot z rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych.  

Osseointegracja to sposób na lepsze, aktywne życie dla pacjentów po amputacji kończyn dolnych. Ta innowacyjna metoda poprawia jakość życia przez to, że:

protezy mogą być noszone codziennie (24 godziny na dobę), zapewniają pełny zakres ruchu, stabilne połączenie protezy z ciałem, łatwość zakładania i ściągania protezy (5-10 sekund), komfort podczas siedzenia (nie uwiera lej), płynny i bezpieczny chód, pełną kontrolę nad protezą oraz naturalny ruch stawu biodrowego. 

Nad protezą motocyklisty z Zarzecza pracowali najlepsi specjaliści zarówno z Polski, jak i z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, którzy tworzą nie tylko wyspecjalizowane protezy dla ludzi, ale za darmo wykonują protezy dla zwierząt, oraz np. płetwy do pływania dla dzieci po amputacjach.

Motocyklista, który stracił nogę w wypadku odzyskał sprawność po tym jak trafił do Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki