Straż Pożarna, zdjęcie poglądowe

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express zdjęcie ilustracyjne

Silny wiatr na Podkarpaciu. Interwencje strażaków "Jeżeli nie musimy wychodzić z domów, zostańmy w nich"

2022-02-17 13:07

Podkarpaccy strażacy interweniowali w związku z silnym wiatrem 104 razy. Prognozy IMGW mówią o tym, że dziś (czwartek, 17 lutego 2022) może wiać nawet 115 km/h. Najwięcej interwencji notują strażacy w tej chwili głównie w południowych powiatach naszego województwa. Szczegóły poniżej.

Aktualizacja, godz. 13:07

Jak  przekazał nam bryg. Marcin Betleja rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego 104 razy wyjeżdżali dzisiaj podkarpaccy strażacy do usuwania skutków silnych podmuchów wiatru. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach:

  • brzozowskim
  • sanockim
  • krośnieńskim

W 22 przypadkach strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych.

Strażacy usuwają skutki silnego wiatru na Podkarpaciu

Wcześniej informowaliśmy o 52 interwencjach w związku z silnym wiatrem na Podkarpaciu.

- Nasze interwencje głównie polegają na usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, chodnikach, posesjach, a także na liniach energetycznych i telefonicznych. W czterech przypadkach strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych - informuje bryg. Marcin Betleja rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz też: Radar wiatru 17.02.2022. Gdzie jest orkan Dudley i wieje silny wiatr w Polsce? Radar wiatru wskazuje, gdzie są wichury

Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został poszkodowany.

- Najwięcej interwencji notujemy w tej chwili głównie w południowych powiatach naszego województwa - precyzuje bryg. Marcin Betleja.

Strażacy apelują o ostrożność.

- Zapowiedzi meteorologiczne ostrzegają przed silnym wiatrem, który będzie wiał w naszym regionie. Jeżeli nie musimy wychodzić z domów, zostańmy w nich. Tam jesteśmy najbezpieczniejsi. Zabezpieczmy przedmioty na balkonach i tarasach, aby zdmuchnięte silnym podmuchem wiatru nie zrobiły nikomu krzywdy. Pamiętajmy, aby unikać zadrzewionych terenów, nie wchodźmy do parków, lasów. Złamana gałąź lub drzewo może zrobić komuś krzywdę. Jadąc samochodem i wyjeżdżając na otwartą przestrzeń bądźmy przygotowani na silny, boczny wiatr. Uderzenie silnego wiatru może spowodować, że stracimy panowanie nad pojazdem, co może doprowadzić do wypadku. Absolutnie nie parkujmy samochodów pod drzewami, reklamami wielkopowierzchniowymi - apeluje bryg. Betleja.

Alerty IMGW przed silnym wiatrem

Synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia w trzystopniowej skali przed silnym wiatrem w czwartek (17.02.2022). Alert obowiązuje na terenie całego Podkarpacia. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 5.00 rano w czwartek, 17 lutego do godz. 2.00 w nocy, 18 lutego. Więcej: Wichury do 115 km/h na Podkarpaciu! Pomarańczowy alarm IMGW. Synoptycy biją na alarm

Wycinka czy demolka drzew przy moście im. Piłsudskiego w Toruniu
Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?