Ta podkarpacka wieś może niedługo zniknąć z mapy. Zostanie zalana wodą?

i

Autor: FelixMittermeier /pixabay.com Ta podkarpacka wieś może niedługo zniknąć z mapy. Zostanie zalana wodą?

Niewiarygodne!

Ta podkarpacka wieś może niedługo zniknąć z mapy. Zostanie zalana wodą?

2023-08-08 12:02

Wieś Myscowa, znajdująca się w Beskidzie Niskim na Podkarpaciu może niedługo zniknąć pod wodą. Nie jest to dla mieszkańców żadna nowość, oni już od lat żyją z myślami pełnymi obaw. Pierwsze plany na powstanie zbiornika Kąty-Myscowa pojawiły się jeszcze w II Rzeczpospolitej. Mieszkańcy od lat mają nadzieję, że na planach się skończy.

Myscowa to malownicza wioska położona w Beskidzie Niskim na Podkarpaciu w powiecie jasielskim, w gminie Krempna. Została założona w 1420 roku. Temu, kto tu przyjedzie ukazują się sielankowe widoki. Życie mieszkańców Myscowej sielankowe jednak nie jest - od wielu lat żyją w niepewności. Ich wioska może zniknąć pod wodą.

Zapora na Wisłoce

Pomysł na budowę zapory na Wisłoce oraz budowę sztucznego jeziora, Kąty-Myscowa to nie nowość. Koncepcja powstała jeszcze w II Rzeczpospolitej. Inwestycja miałaby na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, a także przeciwdziałanie skutkom suszy. Brak ostatecznej decyzji jest dla mieszkańców niezwykle frustrująca.  

Urocza wieś

Myscowa położona jest w środkowej części Beskidu Niskiego. Jej powierzchnia wynosi 2758,3 ha. Była zamieszkiwana przez Łemków. W XVI w. powstała tu cerkiew, a w 1796 jej miejsce zajęła cerkiew murowana, którą oglądać można do dziś. Wieś słynęła z jarmarków, na które przyjeżdżali  kupcy nie tylko z Polski, ale też z z Węgier, Słowacji, czy Ukrainy. 

Jadąc w Bieszczady łatwo przegapić tę perełkę
Sonda
Czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy?