Weterynarze w Przemyślu wyprostowali krzywe nogi bociana Mariana [WIDEO, GALERIA]

2020-08-04 21:58 Beata Olejarka

Bocian Marian do Lecznicy Ada trafił ze starym złamaniem nogi, które spowodowało, ze jego kończyny powykrzywiały sie tak, że całkowicie uniemożliwiło mu to chodzenie. Ptak bardzo cierpiał. Weterynarze z przemyskiej lecznicy nie mieli żadnych wątpliwości. bez operacji nie udałoby się pomóc Marianowi. Niezwłocznie ,pod narkozą połamali nogę ptaka jeszcze raz, tylko teraz w specjalny sposób i zastosowali innowacyjną wstawkę, która pomoże wyprostować się chorej kości.

Weterynarze najpierw musieli uśpić biednego boćka, żeby  operacyjne złamać mu ponownie nogę i nastawić. To bardzo trudny zabieg wymagający nie lada skupienie i uwagi. Zadania podjął się weterynarz Jakub Kotowicz. O jego pracy z Marianem pracownicy Lecznicy napisali post tłumaczący cały zabieg.

-Tym razem bocian stare złamanie i krzywy zrost znacznie utrudniający utrzymanie równowagi. Jedyne rozwiązanie to operacja. Doktor Jakub Kotowicz przeprowadził zabieg korekcyjnej osteotomii kości śródstopia. Polega on na przepiłowaniu kości, wycięciu w niej klina o odpowiednim ukątowaniu i nakierowaniu obydwu odłamów na linię osi długiej. Stabilizacja zewnętrzna w postaci płyty blokowanej może zdziałać cuda, a efekt jest niemalże natychmiastowy. Kilka godzin po zabiegu pacjent zaczyna już używać operowanej kończyny

Marian od nowa uczy sie chodzić. Specjalna wstawka w nodze odmieni jego życie na zawsze.

 

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

podkarpacie@se.pl