Wielka inwestycja na lotnisku Rzeszów-Jasionka, zatrudnienie znajdzie nawet 1600 osób!

2019-10-09 13:17 BL
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka
Autor: Michalooo24 Port lotniczy Rzeszów-Jasionka

Spora inwestycja szykuje się na terenie portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. W przeciągu kilku lat, zatrudnienie w jednej z najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów w Europie znajdzie tu nawet 1600 osób.

W Jasionce koło Rzeszowa powstanie jedna z największych i najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów w Europie. Inwestycja, której koszt wyniesie około 500 milionów złotych, zostanie zrealizowana na terenie należącym do tutejszego lotniska. Umowę w tej sprawie, związaną z nabyciem dwóch działek o powierzchni 13 ha, zawarły Polska Grupa Lotnicza, LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) oraz Port Lotniczy Rzeszów Jasionka.

Według planów, pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2022 roku. Wówczas w pierwszym hangarze, którego koszt wyniesie 140 milionów złotych, będzie możliwe serwisowanie dwóch samolotów szerokokadłubowych lub pięciu samolotów wąskokadłubowych. Już wtedy pracę ma tam znaleźć około 500 osób.

Docelowo do 2027 roku, kiedy zostanie zrealizowane całe przedsięwzięcie zawierające cztery ogromne hangary, w których serwisowane będą samoloty z całego świata, zatrudnienie ma tam znaleźć około 1600 osób. Powierzchnia, którą dysponować będzie LOTAMS, pozwoli na jednoczesną obsługę techniczną czterech samolotów szerokokadłubowych, jak choćby Boeing 787 Dreamliner, pięciu samolotów wąskokadłubowych, bądź też w innej konfiguracji piętnastu samolotów wąskokadłubowych, a nawet dwudziestu maszyn regionalnych.

Przedstawiciele lotniska, jak i LOTAMS zgodnie podkreślają, że to kolejny krok związany z rozwojem portu lotniczego Rzeszów-Jasionka i zbliżaniem go do ścisłej europejskiej czołówki pod względem technologicznym i dostępnych rozwiązań. Bardzo prawdopodobne, że inwestycja to może spowodować zwiększenie połączeń krajowych i międzynarodowych, w których ważnym punktem będzie właśnie Podkarpacie.