Szok!

Willa z niezwykłą historią straszy w centrum miasta. Kiedyś mieszkał tu prawdziwy bohater

2023-06-27 14:51

Zabytkowa willa zamiast błyszczeć, niszczeje i straszy. Znajduje się w samym centrum Rzeszowa i mogłaby być perełką! Niestety, miejsce popada w ruinę. Kiedyś mieszkał tu prawdziwy bohater - Jan Kotowicz. Co dalej z posiadłością?

Willa znajduje się w samym centrum Rzeszowa, przy ulicy Dekerta 4 w sąsiedztwie letniego pałacu Lubomirskich oraz Alei Pod Kasztanami. Została zbudowana w latach 1928 -1930 i jest utrzymana w stylu art deco. Miejsce mogłoby być niezwykłą perełką! Niestety - śródmiejska posiadłość niszczeje. Miasto Rzeszów jest zainteresowane przejęciem willi od obecnych właścicieli, prywatnej spółki.

- Rozmowy wciąż trwają. Spotkaliśmy się około miesiąca temu, kolejne spotkanie jest przygotowywane, to kwestia kilkunastu najbliższych dni - poinformował nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Prywatny właściciel chciał willę wyburzyć. Na szczęście, interweniowali mieszkańcy Rzeszowa, których oburzyła taka możliwość, a także wojewódzki konserwator zabytków. Cały zespół ulicy Dekerta został wpisany w 2018 roku do rejestru zabytków.

Willa z niezwykłą historią

We wspomnianej posiadłości mieszkał kiedyś prawdziwy bohater - Jan Kotowicz ps. "Twardy" - uczestnik walk o niepodległość Polski. Podczas kampanii wrześniowej dowodził 3 Brygadą Górską Strzelców. Działał w konspiracji jako szef Wydziału Wojskowego Obozu Polski Walczącej, następnie jako inspektor Komendy Głównej Armii Krajowej. Był ostatnim dowódcą 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Jan Kotowicz był internowany na Węgrzech, gdy w 1943 roku przedostał się do Warszawy, podjął walkę w konspiracji. W październiku 1944 roku został skazany na 10 lat więzienia, ale został zwolniony na podstawie amnestii. Zmarł 15 października 1963 w Rzeszowie. W willi przy ul. Dekerta mieszkał do śmierci.

Sonda
Czy w Rzeszowie czujesz się bezpiecznie?