Wybory na prezydenta Rzeszowa. Czy kandydaci chcą zburzyć Pomnik Czynu Rewolucyjnego?

Wybory na prezydenta Rzeszowa. Co kandydaci mówią o Pomniku Czynu Rewolucyjnego?
Autor: max_gloin/Pixabay.com Wybory na prezydenta Rzeszowa. Co kandydaci mówią o Pomniku Czynu Rewolucyjnego?

Dziś w Radiu RMF FM odbyła się pierwsza debata kandydatów na urząd prezydenta Rzeszowa. Przyspieszone wybory mają się odbyć w związku z rezygnacją dotychczasowego, wieloletniego prezydenta Tadeusza Ferenca. Wybory zaplanowano na 9 maja. Dziś, tj. W czwartek, 22 kwietnia kandydaci zmierzyli się w debacie. Mówili o swoich wizjach Rzeszowa, ale też zadawali sobie wzajemnie pytania. Odpowiedzieli też na pytanie, które rozpala emocje u rzeszowian - co z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego? Czy któryś z kandydatów zamierza go zburzyć?

Wybory na prezydenta Rzeszowa. Pierwsza debata

Na początku debaty w RMF24  kandydaci wskazywali, co jest dla nich kluczowe. Konrad Fijołek mówił o oddzieleniu zabudowy niskiej od wysokiej, przeznaczeniu zieleni na rekreację. Swoje wystąpienie rozpoczął od powitania kandydatów chlebem i solą, zaznaczając, że jedynie on jest rzeszowianinem z krwi i kości. Marcin Warchoł wskazał na transport, komunikację i monorail, a Ewa Leniart mówiła  o powołaniu architekta miasta. Grzegorz Braun z kolei chce utworzyć Rzeszów “strefą wolną od lockdownu”.

Wybory na prezydenta Rzeszowa. Kandydaci o Pomniku

Kandydaci odpowiadali m.in. na pytanie dotyczące Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Grzegorz Braun odpowiedział, że jeśli chodzi o Pomnik: “mamy do czynienia z miejscem kultowym, a dla niektórych magicznym”, Marcin Warchoł uważa, że Pomnik należy: “umyć, oświetlić i zrobić światełko do nieba”; Konrad Fijołek powiedział z kolei: “byłem i jestem obrońcą Pomnika, organizowałem społeczne protesty przeciw jego burzeniu”; a Ewa Leniart wskazała, że Pomnik powinien zostać, ale trzeba go zdekomunizować: “Pomnik stoi i zapewne pozostanie, należy go zdekomunizować. Powinien pełnić rolę edukacyjną, może informować o minionych czasach”.

Wybory na prezydenta Rzeszowa. Kiedy się odbędą?

Wybory na prezydenta Rzeszowa zaplanowano na 9 maja. Czy się wtedy odbędą? Podczas pytań zadawanych przez dziennikarzy na konferencji ministra zdrowia w środę, padło ważne dla rzeszowian pytanie - czy rozważane jest odroczenie terminu wyborów w Rzeszowie?

- Toczy się dyskusja, nie ma jeszcze podjętej żadnej decyzji, jeśli chodzi o odroczenie wyborów w Rzeszowie. - powiedział krótko minister zdrowia, Adam Niedzielski podczas konferencji. 

Super Raport 22.04 (Goście: Bolesław Piecha - PiS, Tomasz Trela - Nowa Lewica), Sedno Sprawy: Agnieszka Pomaska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE