Wybory na prezydenta Rzeszowa. Ewa Leniart zapowiada stworzenie sieci dziennych domów opieki dla seniorów

Ewa Leniart
Autor: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Kandydująca w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa wojewoda podkarpacka Ewa Leniart powiedziała w czwartek, 8 kwietnia że chciałaby stworzyć sieć domów opieki dziennej dla osób starszych. Zapowiedziała również opracowanie strategii dla rzeszowskich seniorów. Konferencja prasowa Leniart odbyła się w Dziennym Ośrodku Opieki przy ul. Granicznej w Rzeszowie.

Ewa Leniart chce stworzyć sieć domów opieki dziennej dla osób starszych

Z danych, które przedstawiła w czwartek, 8 kwietnia Ewa Leniart, kandydatka na prezydenta Rzeszowa wynika, że 20 proc. mieszkańców Rzeszowa to osoby, które skończyły 60 lat, jest to ponad 30 tys. osób. Leniart chciałaby stworzyć sieć domów opieki dziennej dla osób starszych. 

- Niestety do tej pory nie powstała w Rzeszowie sieć ośrodków, która zapewniałaby aktywność, rehabilitację seniorom – dodała Leniart.

Jak podaje PAP, kandydatka zaznaczyła, że dotychczas samorząd Rzeszowa nie sięgał po środki rządowe z programu Senior+, w ramach którego można było pozyskać pieniądze na budowę tego typu ośrodków.

- Moim celem jest stworzenie sieci, miejskich osiedlowych domów pomocy opieki dziennej dla seniorów. Seniorzy wymagają obecności osób, które mają dla nich czas, które chcą z nimi spędzić czas. Seniorzy wymagają też pomocy w wielu czynnościach życia codziennego – mówiła.

Zdaniem Ewy Leniart stworzenie takich miejsc jest bardzo ważne.

- Wierzę, że to jest wyzwanie, które uda mi się zrealizować. W związku z tym, że liczba seniorów w naszym mieście jest tak duża chciałabym, żeby została wzmocniona rola i znaczenie Rzeszowskiej Rady Seniorów, która wprawdzie istnieje, ale jej oddziaływanie na organy wykonawcze jest, w moim odczuciu, zbyt małe – dodała.

Kandydatka zapowiedziała również opracowanie strategii dla osób w wieku senioralnym. Wojewoda powiedziała, że sieć ośrodków mogłaby zostać w części sfinansowana z rządowego programu Senior+. Dotychczasowy prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zrezygnował ze stanowiska 10 lutego br. Przedterminowe wybory mają się odbyć 9 maja

Super Raport 08.04 (Goście: Zbigniew Girzyński - KP PiS, Krystyna Ptok - szefowa OZZPiP) Sedno Sprawy: Monika Pawłowska
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE