bieszczady, solina,

i

Autor: dondelord/Pixabay.com

Wyjeżdżasz w Bieszczady na długi weekend? Oto, co musisz wiedzieć

2020-06-10 21:00

Bieszczadzki Park Narodowy opublikował kilka ważnych uwag na długi weekend czerwcowy. W związku z tym, ze sporo osób będzie miało wolne, BPN spodziewa się zwiększonej ilości turystów w górach. Jedziesz w Bieszczady? Te rzeczy musisz wiedzieć.

Bieszczady na weekend czerwcowy? W związku z Bożym Ciałem sporo osób będzie miało wolne, dlatego Bieszczadzki Park Narodowy spodziewa się sporej ilości turystów na szlakach. Opublikowano 10 ważnych uwag, o których trzeba pamiętać podczas wyjazdu w Bieszczady. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do wędrówki po pięknych górach i ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Bieszczadzki Park Narodowy opublikował wskazówki:

1. Warunki pogodowe nas nie rozpieszczają. Ostatnio w niektórych miejscach w Bieszczadach spadło w ciągu doby tyle mm opadu, co zwykle w ciągu całego miesiąca. Były też podtopienia w paru bieszczadzkich miejscowościach i lokalne powodzie. Deszcz nie pozostaje też bez wpływu na stan szlaków.

2. W weekend pogoda też będzie zmienna, prognozowane są okresowo opady, dlatego do wyjścia w góry należy się odpowiednio przygotować, wiedząc, iż w tych miejscach, gdzie nie ma jeszcze trwałego podłoża (progi przeciwerozyjne, stopnie kamienne, kładki drewniane), szlaki są błotniste, przez co bardzo śliskie.

3. Trwa remont schroniska „Chatka Puchatka”, a wejść na plac budowy nie można. Takie zasady obowiązują w całym kraju. Zwiedzanie odbywa się po oznakowanych szlakach. Koniecznie czytajcie oznaczenia. Cały czas Służba Parku będzie dyżurować i czuwać nad przestrzeganiem zasad, oczywiście udzielając też informacji turystycznej.

4. Szlak na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej zmienił charakter (szczególnie po ulewach) i nie jest już taki łatwy. Zdecydowanie odradzamy go osobom starszym i rodzinom z małymi dziećmi. Informujemy, iż działki po obydwu stronach drogi nie są naszą własnością (parking oraz infrastruktura towarzysząca).

5. Zatrzymywanie pojazdów odbywać się może wyłącznie na parkingach (ostatnio przy drogach wojewódzkich poprawiono zjazdy na nie, a tym samym polepszyły się warunki bezpieczeństwa dla podróżujących).

6. W Wołosatem parkujemy na obydwu parkingach, a po ich zapełnieniu przy obiektach stadniny. W samej miejscowości już od zeszłego roku nie można parkować przy drodze. Lepiej skorzystać z naszego parkingu (18 PLN za cały dzień) niż dostać mandat (wysoce prawdopodobne). Przypominamy, iż udostępniamy bezpłatnie toalety, jest bar, salka edukacyjna i wystawa plenerowa.

7. Korzystać już można z małej drewnianej infrastruktury. Pamiętajcie o dystansie społecznym!

8. Wstęp do Parku jest płatny (gotówką w punktach informacyjno-kasowych lub przez e-parki), zniżki i zwolnienia zgodnie z ustawą (KDR). Zapoznajcie się z regulaminem zwiedzania.

9. Droga prowadząca do Bukowca przez enklawę Parku w Tarnawie Niżnej nad Sanem jest w bardzo kiepskim stanie. Prosimy o bardzo wolną jazdę i zwiększoną uwagę, zarówno kierowców jak i rowerzystów. Jednocześnie zaznaczamy, że wspomniany odcinek nie znajduje się w zarządzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

10. Wszystkie szlaki są dostępne. Bądźcie rozsądni w górach! 

Jelonek ze starachowickich lasów trafił do leśnej osady w Kole
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki