500 plus

i

Autor: pixabay.com

500 plus dla Ukraińców. Ważne informacje! Kiedy i gdzie będzie można złożyć wnioski?

2022-03-24 6:30

500 plus dla uchodźców z Ukrainy już od 26 marca! Obywatele naszego wschodniego sąsiada, którzy legalnie przekroczyli granicę po 23 lutego 2022 roku, będą mogli złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wniosek w języku ukraińskim można będzie złożyć w formie elektronicznej. Co ważne, sobotę i w niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, w tym także w województwie śląskim.

Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty, 26 marca. W związku z tym ZUS organizuje akcję „Weekend dla Ukrainy”. Pracownicy Zakładu będą dostępni dla uchodźców zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

500 plus dla Ukraińców. Gdzie będą otwarte placówki ZUS w Śląskiem?

- W województwie śląskim placówki ZUS będą otwarte w zdecydowanej większości w sobotę, 26 marca, ale będą też takie miejscowości, gdzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obywatele Ukrainy będą mogli przyjść zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Tak będzie między innymi w: Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie, Kłobucku, Sosnowcu, Zawierciu, Zabrzu, Tarnowskich Górach, Katowicach, Chorzowie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Pszczynie, Raciborzu czy Tychach. Natomiast ZUS w Bielsku-Białej przy ul. Krasińskiego 34, inspektorat w Cieszynie i w Żywcu zaprasza obywateli Ukrainy w niedzielę, 27 marca. Zapraszamy w godz. od 9:00 do 15:00. Szczegółowy harmonogram dyżurów dostępny jest na naszej stronie internetowej www.zus.pl - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

500 plus dla Ukraińców. Co jest potrzebne do złożenia wniosku?

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500 plus wcześniej obywatel Ukrainy musi posiadać swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla obywateli Polski. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalny numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzić jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego). Szczegóły są opisane na stronie ZUS, także w języku ukraińskim.

Czytaj również: Piękna dziennikarka zginęła w Kijowie. Zabiły ją rosyjskie rakiety

ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Działa ona w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie. W środę ewakuowano korytarzami humanitarnymi około 4,6 tys. ludzi.

Otwarcie pierwszej w Polsce przychodni dwujęzycznej z której mogą korzystać uchodźcy