AKCJA CBŚP. Rozbito gang wyłudzający refundacje na leki! Przestępcy działali na Śląsku [ZDJĘCIA]

2020-09-03 10:25

Policjanci z CBŚP zatrzymali cztery osoby w sprawie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem recept. Jej członkowie pozyskiwali refundowane leki na podstawie nienależnych im recept, następnie sprzedawali jej w innych krajach. Głównym terenem działalności przestępczej były województwa śląskie i małopolskie.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzą postępowanie w sprawie działalności grupy przestępczej. Chodzi o wyłudzanie recept na refundowane lekarstwa. - Z ustaleń śledztwa wynika, że wystawiano recepty na leki, które objęte były kwotą refundacji zgodnie z "Ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o refundacji leków...". Recepty wypisywane były na osoby, którym nie przysługiwały i tak naprawdę nigdy do nich nie trafiły. Następnie na podstawie tych recept wykupowano leki w aptekach na terenie całego kraju - precyzuje policja.

W ten sposób oszukani Narodowy Fundusz Zdrowia na kwotę sięgającą 11 milionów złotych. Według śledczych grupa mogła działać nawet od czerwca 2015 roku. Głównym terenem działalności przestępczej były województwa śląskie i małopolskie. Leki były sprzedawane w Polsce i za granicą.

Policjanci w ostatnim czasie zatrzymali kolejne osoby związane z procederem, w tym osobę podejrzaną o kierowanie grupą. - W trakcie przeszukania funkcjonariusze przejęli kilkaset opakowań rożnego rodzaju lekarstw, setki recept oraz zabezpieczyli do analizy m.in. dokumentację, nośniki danych i komputery. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także pieniądze w kwocie ponad 470 tys. zł - dodają mundurowi. W sprawie jest już 26 podejrzanych, w tym aktualnie 13 tymczasowo aresztowanych. Dotychczas zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w wysokości przekraczającej kwotę 3 mln. zł. Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE