Akcja ratunkowa po wstrząsie w kopalni Bielszowice. Wicepremier Jacek Sasin reaguje

2021-12-04 17:00
Akcja ratunkowa po wstrząsie w kopalni Bielszowice. Wicepremier Jacek Sasin reaguje
Autor: Katarzyna Zaremba / Super Express / se.pl Akcja ratunkowa po wstrząsie w kopalni Bielszowice. Wicepremier Jacek Sasin reaguje

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Wicepremier Jacek Sasin poinformował w mediach społecznościowych, że poprosił wiceministra Piotra Pyzika, aby ten pojechał do kopalni Bielszowice, gdzie od rana trwa akcja ratownicza, której celem jest odnalezienie dwóch zaginionych po wstrząsie górników. - Jestem myślami z rodzinami uwięzionych pod ziemią - napisał na Twitterze Sasin.

Wstrząs w kopalni Bielszowice miał miejsce w sobotę (4.12.2021 r.) w godzinach porannych. Niedługo później rozpoczęła się akcja ratunkowa. Takiej Barbórki nikt nie miał prawa się spodziewać. Na polecenie ministra aktywów państwowych i wicepremiera Jacka Sasina, na miejsce udał się wiceminister Piotr Pyzik. Szef MAP zapewnił też, że myślami jest z rodzinami uwięzionych górników. - Trwają poszukiwania dwóch górników po wstrząsie w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Poprosiłem, żeby na miejsce pojechał wiceminister @piotrpyzik, który na bieżąco informuje mnie o sytuacji. Jestem myślami z rodzinami uwięzionych pod ziemią górników - napisał Sasin na Twitterze.

Czytaj też: Wstrząs w kopalni Bielszowice. Brak kontaktu z dwoma górnikami. Koszmarna Barbórka!

Przypomnijmy - do wstrząsu w tzw. ruchu Bielszowice - części należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej doszło przed godz. 9. w rejonie jednej ze ścian 780 metrów pod ziemią. W bezpośrednio zagrożonym rejonie było trzech pracowników, pracujących przy remoncie rurociągu. Jeden z nich, sztygar, zdołał wycofać się bez obrażeń. Poszukiwani są dwaj ślusarze w wieku 31 i 42 lat. O poszukiwaniu dwóch pracowników zostały już powiadomione ich rodziny. Bliskim zaginionych została zapewniona pomoc psychologiczna.

Przedstawiciele branży górniczej zauważają, że choć w minionych latach dochodziło do poważnych wypadków w śląskich kopalniach przed Barbórką, to jednak nie przypominają sobie, by miały one miejsce w samo górnicze święto. Na sobotę w wielu miejscach regionu zaplanowano obchody Dnia Górnika – podobnie jak w poprzednim roku, skromniejsze z powodu pandemii.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy masz w rodzinie górnika?
Wypadek w kopani Bielszowice
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE