ARMAGEDON na ulicach Katowic! Przed nami wojskowa defilada i... dramat kierowców

2019-08-14 10:39 RS
ARMAGEDON na ulicach Katowic! Przed nami wojskowa defilada i... dramat kierowców
Autor: Policja Śląska

15 sierpnia w Katowicach odbędzie się wielka defilada wojskowa z okazji Święto Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Pierwsza namiastkę utrudnień kierowcy mają już za sobą, bowiem w nocy z 9 na 10 sierpnia przeprowadzono próbę defilady. Ale próba nerwów kierujących i pasażerów komunikacji dopiero przed nami.

Defilada w Katowicach - utrudnienia dla kierowców

Jeśli nie musicie jechać do Katowic, to lepiej je omijajcie. W dniach od 14 do 15 sierpnia szykuje się drogowy armagedon. Poniżej harmonogram utrudnień związanych z defiladą wojskową.

14 sierpnia od godz. 20.00 do 15 sierpnia do ok. godz. 18.00 całkowicie wyłączone z ruchu zostaną następujące ulice:

 • DK79 ul. Bagienna od skrzyżowania z ul. Lwowską do węzła z ul. Murckowską;
 • DK79 od skrzyżowania z ul. Lwowską, Bagienną i Roździeńskiego, Rondo im. gen. Jerzego Ziętka, ul. Korfantego do Placu Alfreda;
 • ul. Chorzowska od skrzyżowania ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka;
 • Strefa Kultury;
 • skrzyżowanie ul. Misjonarzy Oblatów z ul. Katowicką (nastąpi ręczna regulacja ruchem, całkowite zamknięcie w dniu 15 sierpnia od ok. godz. 1.00);
 • tunel pod Rondem (ruch będzie odbywał się tylko w kierunku Sosnowca, natomiast w dniu 15 sierpnia od godz. 8.00 tunel zostanie zamknięty).

Defilada w Katowicach - utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej

Policja apeluje, aby pojazdy najlepiej zostawiać na obrzeżach miasta, a do ścisłego centrum wybrać się komunikacją miejską. Ale pasażerów też czekają zmiany!

- Ze względu na zamknięcie ulic (w tym ronda) – nie będą kursować w tym obszarze linie tramwajowe. Ruch tramwajowy będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące ze strony Chorzowa będą zawracały do Chorzowa na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej (dla linii, których trasa przebiega przez wspomniane powyżej ulice - podaje śląska policja.

Informacje o bieżących zmianach w rozkładzie komunikacji miejskiej najlepiej szukać TUTAJ!. Jednocześnie Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje o wprowadzeniu dodatkowych kursów, realizowanych liniami tramwajowymi nr: 7, 15, 20 oraz liniami autobusowymi nr: 297, 632, 820, 840. Uruchomione zostaną specjalne bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2 zapewniające dojazd i powrót:

 • S1 relacja: „Katowice Szkolna" – „Dąbrówka Mała Nowosam";
 • S2 relacja: „Dąb Silesia City Center" – „Katowice Chorzowska" – „Katowice Plac Wolności".

Defilada 15 sierpnia w Katowicach - PLAN

Przypomnijmy, że  defilada „Wierni Polsce", która jest głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego, przejdzie ulicami Katowic dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14.00. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Defiladzie będzie także towarzyszył piknik wojskowy, który odbędzie się na terenie Strefy Kultury w godzinach od 15.00 do 22.00 oraz uroczyste wręczenie odznaczeń, które odbędzie się o godzinie 12.00 na Placu Chrobrego.

Skąd oglądać defiladę?

Miasto Katowice rekomenduje na swoje stronie kilka lokalizacji, z których piesi będę mogli obserwować pokazy:

 • Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) - na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską;
 • Plac pod Spodkiem;
 • Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron - od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.