Atak DZIKA w Zabrzu. Prokuratura zbada 6 STRZAŁÓW policjanta! "Strzelali blisko mężczyzny" [WIDEO]

2021-03-05 16:35 mgorecki PAP
Strzały z broni palnej w centrum Zabrza! Policjanci strzelali do agresywnego dzika. Wszystko nagrał jeden z mieszkańców [WIDEO]
Autor: nagranie Czytelnika W sumie policjanci musieli oddać cztery strzały, żeby powalić dzika

Atak dzika w Zabrzu. To nie zdarza się często - zarówno atak dzikiego zwierzęcia, jak jego konsekwencje w postaci policyjnych strzałów. W tym konkretnym przypadku padło aż 6! Prokuratura zbada każde z nich i odpowie na pytania, które internauci zgłosili niemal od razu po opublikowaniu wideo z akcji. Czy policjanci słusznie podjęli decyzje o strzelaniu do dzika w pobliżu rannego mężczyzny?

Policjant musi tłumaczyć się z każdego oddanego strzału. Tak będzie i tym razem, choć - być może - te konkretne, 6 strzałów oddanych w kierunku dzika uratowały życie rannego mężczyzny.

Przypomnijmy. Jest wtorek (2 marca) około godz. 7.00 rano. W Zabrzu przy ul. Wolności 124. Policjanci interweniują nieopodal przedszkola, bo ktoś zaalarmował o ogromnym niebezpieczeństwie; potrącone wcześniej, dzikie zwierze biega swobodnie po osiedlu. Dzik zaatakował 61-latka, dotkliwie ranił go w nogę.

Zabrze. Egzekucja na agresywnym dziku! Zobacz WIDEO

WŚCIEKŁY DZIK rozszarpał na strzępy nogę przechodnia! PADŁY STRZAŁY! Dramatyczne chwile w Zabrzu

Kontrowersje wokół strzałów w Zabrzu. Wewnętrzne postępowanie: postąpił dobrze

Natychmiast po opublikowaniu filmu w internecie, czytelnicy zwrócili uwagę na ważny element całego zajścia. Policjant strzelał tuż przy rannym mężczyźnie, oddając najpierw 4 strzały - po czwartym dzik padł. Wtedy mundurowy oddał kolejne 2 - to z kolei po to, żeby zwierze dobić. Takie zachowanie także regulują przepisy ustawy o ochronie zwierząt.

Po tej interwencji ruszyło wewnętrzne śledztwo, które wstępnie wskazuje: policjanci działali prawidłowo.

- Według wstępnej oceny wewnętrznego postępowania, policjanci działali zasadnie. Możliwość użycia broni palnej ściśle regulują przepisy. W tym przypadku chodziło o unieszkodliwienie niebezpiecznego zwierzęcia, które zaatakowało osobę postronną i policjantów - powiedział rzecznik zabrzańskiej policji sierż. szt. Sebastian Bijok.

Zobacz też: ATAK DZIKA w Zabrzu! Zwierzę pogryzło przechodnia! RZUCIŁO się na policjantów. Dramatyczna walka [WIDEO]

Zabrzańska komenda, motywując swoje stanowisko, dodaje też, że dzik znajdował się na miękkiej powierzchni - na ziemi - więc ryzyko rykoszetu po oddanym strzale było bardzo niewielkie, z kolei ryzyko kolejnego ataku dzika - całkiem realne. Szczegóły oceni prokuratura, komenda przekazała już akta do odpowiedniego oddziału. Jeśli prokuratura dostrzeże nieprawidłowości, zostanie wszczęte postępowanie.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE