BAJOŃSKIE sumy na kontach członków zarządu JSW! Spółka przyniosła wielkie straty, ale prezes mógł otworzyć szampana!

i

Autor: Google Street View/pixabay BAJOŃSKIE sumy na kontach członków zarządu JSW! Spółka przyniosła wielkie straty, ale prezes mógł otworzyć szampana!

BAJOŃSKIE sumy na kontach członków zarządu JSW! Spółka przyniosła wielkie straty, ale prezes mógł otworzyć szampana!

2021-04-20 14:32

Ubiegły rok był dla górnictwa pasmem klęsk. Będące już wcześniej w trudnej sytuacji kopalnie dobił kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Polski rząd opracował plan, wedle którego górnictwo zostanie do 2049 roku całkowicie zlikwidowane. Dodatkowo przekonaliśmy się o sile hejtu, jaka spotkała górników, których dosięgnęła wspomniana zaraza. Warto jeszcze dodać, że między rządem a związkami zawodowymi nadal trwają przepychanki dot. szczegółów porozumienia w sprawie likwidacji kopalń. Tymczasem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nikt stratami idącymi w 1,5 miliarda złotych się nie przejmuje. Właśnie opublikowano dane dotyczące wynagrodzeń członków zarządu JSW. Od tych kwot może się przewrócić w głowie.

JSW: Spółka ma straty wartości 1,5 miliarda złotych. Zarząd zarabia krocie!

W ostatnim czasie dziennikarze TOK FM prześledzili zarobki zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest o tyle ciekawa lektura, że spółka za 2020 rok miała 1,5 miliarda złotych straty. To jednak nie przeszkodziło w tym, by osoby odpowiedzialne za los spółki mogły się dorobić naprawdę sporych pieniędzy. Zacznijmy od początku. Jak podaje Śląski Biznes, analizując raporty finansowe JSW za ubiegły rok, wynagrodzenie w zarządzie składa się z dwóch elementów - stałej i zmiennej. Ta pierwsza pozwala prezesowi spółki zainkasować brutto 60 tys złotych miesięcznie. Pozostali członkowie zarządu otrzymują 50 tys. miesięcznie.

Czytaj również: Śląskie: Zarobki górników. Zwykły człowiek może jedynie POMARZYĆ o takich kwotach!

Druga część, czyli zmienna, zależy od "poziomu realizacji celów zarządczych, które nie może przekroczyć 100% rocznego Wynagrodzenia Stałego Zarządzającego w poprzednim roku obrotowym". Takie wynagrodzenie nie może przekroczyć rocznie 480 tys. złotych, czyli około 40 tys. złotych miesięcznie. Trudno uznać stratę opiewającą na grubo ponad miliard złotych za sukces. Dlatego istnieje pytanie, dlaczego w 2020 roku, gdy spółka przyniosła tak spore straty, zarząd miał łączne wynagrodzenie wyższe niż w 2019 roku, kiedy to odnotowano 650 milionów złotych zysku? Tak wychodzi porównując rok do roku. W 2019 zarząd zarobił 3,035 miliona złotych, rok później 3,118 miliona złotych.

Jak wylicza Śląski Biznes poszczególni członkowie zarządu w 2020 roku zarobili horrendalne kwoty:

  • 720 tys. zł - prezes Włodzimierz Hereźniak
  • 600 tys. zł - wiceprezesi Artur Dyczko, Radosław Załoziński i Artur Wojtków 
  • 528 tys. zł - Tomasz Duda
  • 230 tys. zł (z czego 150 tys. zł. odprawy) - Rafał Pasieka
  • 150 tys. zł - Tomasz Śledź

Czytaj także: Ruda Śląska. Łukasz P. zastrzelony przez policję. Sąsiedzi: "To był kawał ch**a"

To jednak nie wszystko. Byłym i obecnym członkom zarządu wypłacono również 1,5 mln złotych wynagrodzenia zmiennego za 2018 rok, a także blisko 1,160 mln złotych wynagrodzenia zmiennego za 2019 rok. Warto dodać, że członkowie zarządu mogą liczyć nie tylko na benefity finansowe. Mogą m.in. korzystać w celach prywatnych ze służbowego auta. Spółka pokrywa koszty podróży i zakwaterowania służbowego czy indywidualne szkolenia.

Ciekawie wygląda również porównanie wynagrodzeń w Radzie Nadzorczej JSW. W 2019 roku wyniosły one 708 829,01 zł (przypomnijmy: spółka miała 650 milionów zysku). Zaś w 2020 roku członkowie zainkasowali 838 220,46 zł (przypomnijmy: spółka miała 1,5 mld strat!). Warto dodać, że "członkom Rady Nadzorczej przysługiwał zwrot kosztów, związanych z udziałem w pracach Rady i jej Komitetach. Poza wynagrodzeniem, o którym mowa powyżej, Członkowie Rady Nadzorczej nie otrzymują dodatkowych składników wynagrodzenia, w tym premii, ani innych świadczeń pieniężnych".

Czytaj koniecznie: Katowice. Przyszedł do 14-letniej Karolinki na "serniczek i herbatkę". Wcześniej pisał jej, że ma "piękną "ci**ę"

Piotr Semka wraca do zdrowia
Nasi Partnerzy polecają