zdj. poglądowe

i

Autor: pixabay.com

CICHY ZABÓJCA powraca! Jak uniknąć zatrucia czadem?

2019-10-07 7:54

Tlenek węgla, zwany również czadem, jest przyczyną śmierci około 100 osób rocznie i aż dwóch tysięcy przypadków zatrucia. W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym policja i straż ostrzegają przed skutkami jego działania i apelują o pilne sprawdzenie systemów grzewczych w domu czy mieszkaniu.

Przy niskiej temperaturze wiele osób, aby ogrzać mieszkanie, używa kominków, pieców słabej jakości albo korzysta z urządzeń gazowych. Wszystkie obiekty budowlane, w tym również budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej co najmniej raz w roku. Polega to na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Jeśli takie działania nie zostaną podjęte, właściciel naraża się nie tylko na karę grzywny, ale również na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujnika. Jego zadaniem jest wykrywanie czadu i alarmowanie w sytuacji, gdy zostanie wykryte nadmierne stężenie tlenku węgla. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Policjanci apelują dodatkowo, aby:

  • nie dopuszczać do zaprószenia ognia, gdy mieszkanie ogrzewane jest tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo. W obrębie pieca nie można przechowywać rzeczy łatwopalnych;
  • korzystać z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;
  • nie pozostawiać włączonych elektrycznych i gazowych piecyków kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać, nie należy ich ustawiać na łatwopalnym podłożu;
  • należy sprawdzić lampiony i świeczki. Upewnijmy się, że lampion jest wykonany z niepalnego materiału i gaśmy postawione na nich świece, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać.

Z kolei przy używaniu piecyków gazowych musimy pamiętać, by:

  • nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
  • zainwestować w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy bezwonny tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
  • zadbać również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę;

  • osoby młode powinny sprawdzić instalację u starszych członków rodziny i ostrzec ich przed dramatycznymi skutkami zatrucia czadem.

Również straż pożarna włącza się w akcję informacyjną na temat tlenku węgla. Strażacy prowadzą kampanię pt.  „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. To ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. 

- Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej - mówi mł. bryg. mgr Wojciech Chojnowski z mysłowickiej straży pożarnej.

Zatrucie tlenkiem węgla - objawy

Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie ewentualnych skutków podtrucia tlenkiem węgla. Jak podaje poradnikzdrowie.pl w zależności od stopnia zatrucia tlenkiem węgla, mogą pojawić się takie objawy jak: pobudzenie, wymioty, utrata orientacji, postępujące zaburzenia świadomości, zaburzenia oddychania, mimowolne ruchy gałek ocznych, tzw. gałki oczne "pływające", nierówność źrenic, przyspieszenie i zaburzenie rytmu serca, obniżenie ciepłoty ciała, drgawki, śpiączka, niekiedy zmiany skórne.

Przy ciężkim zatruciu możliwe są uszkodzenie pnia mózgu pod postacią sztywności ciała, niezborność, drżenie, upośledzenie mimiki, zaburzenia mowy, uszkodzenia mięśnia sercowego, wątroby, nerek, zakrzepowe zapalenie naczyń krwionośnych.

Czad - objawy zatrucia

i

Autor: PSP Mysłowice

Jeśli odczuwamy tego typu objawy, musimy jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie, wezwać straż pożarną, zaalarmować lokatorów i skonsultować się z lekarzem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki