Co pyli w maju i czerwcu na Śląsku?

i

Autor: pixabay.com Co pyli w maju i czerwcu na Śląsku?

Co pyli w czerwcu na Śląsku? Porady dla alergików [KALENDARZ PYLENIA]

2019-06-05 11:00

Dla wielu z nas wiosna i lato kojarzą się z samymi przyjemnościami - słońcem, ciepłymi wieczorami i wzmożoną aktywnością na świeżym powietrzu. Jednak dla niektórych to czas, w którym nie rozstają się z chusteczkami higienicznymi i nie potrafią uporać się z katarem czy łzawiącymi oczami... Wiosna i lato nie są łaskawe dla alergików. Zobaczcie co pyli w najbliższym czasie i jak można chociaż minimalnie zmniejszyć nieprzyjemne objawy!

Alergicy na Śląsku nie mają łatwego życia. Na terenie naszego miasta jest mnóstwo zieleni, a okres od maja do września to czas, kiedy pyli wiele roślin. Najwięcej pyłków unosi się o porankach, popołudniami i wczesnymi wieczorami.

Najczęstsze objawy uczulenia to: wodnisty katar, kichanie, swędzenie nosa i oczu, niedrożność nosa, zapalenie spojówek, kłopoty z koncentracją, a także zmęczenie. 

Co nas uczula najczęściej?

Mówiąc o drzewach, najczęściej alergię wywołują pyłki wierzby, topoli, dębu, brzozy, olchy czy leszczyny. W przypadku chwastów: pokrzywa, komosa, baka zwyczajna, szczaw i bylica pospolita. Natomiast jeżeli chodzi o trawy to najczęściej uczulają nas pyłki kupówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, żyta.

TOP 12 atrakcji dla dzieci na Śląsku. Warto wybrać się tam w Dzień Dziecka 2018 [PROPOZYCJE]

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec to cały czas okres intensywnego pylenia traw i pokrzywy oraz silnego wydzielania Cladosporium, pod koniec miesiąca również Alternariów. Obecne będzie także średnie stężenie szczawiu, niewielkie babki, a pod koniec miesiąca również niewielkie stężenie komosy.

Pomysły na jednodniową wycieczkę w woj. śląskim. Tu szybko dojedziecie! [ZDJĘCIA]

Rady dla alergików

  • ograniczanie spacerów w słoneczne i suche dni - jeżeli chcemy wybrać się na spacer warto założyć okulary
  • deszczowa aura to najlepszy moment dla alergików – warto wybrać się na spacer zaraz po opadach deszczu, wtedy stężenie pyłków jest niskie
  • szczepionki odczulające
  • szczelne zamykanie drzwi i okien w mieszkaniu – pomieszczenia lepiej wietrzyć w godzinach nocnych
  • stosowanie filtrów powietrza
  • zamykanie okien w trakcie jazdy samochodem
  • częste pranie ubrań i pościeli
  • ograniczenie mocnego makijażu.

Zajrzyjcie do artykułu serwisu poradnikzdrowie.pl, w którym znajdziecie jeszcze więcej porad dotyczących tego, jak radzić sobie z uciążliwą alergią.

Zobacz też: Gdzie jest burza w woj. śląskim? Tutaj sprawdzisz ostrzeżenia! [MAPY, RADAR, LINKI]

Tekst: Sandra Rybińska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki