Częstochowa: Za dnia twardziel, w nocy wrażliwy artysta. Piękna pasja policjanta!

2020-07-24 13:09 Bartosz Wojsa

Na co dzień pracuje jako policjant w komendzie w Częstochowie, ale wieczorami oddaje się wyjątkowej pasji, jaką jest malowanie. Mł. asp. Piotr Kolasa jest artystą! Jego obrazy są przepiękne. Zobaczcie zdjęcia!

Zawód policjanta wymaga odpowiednich predyspozycji. Każdy, kto decyduje się na wstąpienie w szeregi policji, poświęca się dla niej i z pełnym zaangażowaniem wykonuje przydzielone zadania. Tak przynajmniej powinno być. Nie jest to jednak łatwy zawód. Poza ogromną satysfakcją, jaką daje, policjanci na co dzień mają do czynienia z wieloma czynnikami stresogennymi, które generowane są przez wydarzenia wstrząsające czy przykre.

- Począwszy od interwencji, w której ma kontakt z ofiarami przemocy, po informowanie bliskich o śmierci członka rodziny czy strach o życie i zdrowie swoje i innych osób wobec ataku nieobliczalnego agresora. Z uwagi na różnorodność sytuacji, z jakimi funkcjonariusz ma do czynienia, musi on znaleźć alternatywę dla nagromadzonych w trakcie służby emocji. Dlatego tak ważne w pracy policjanta jest posiadanie hobby, pasji, zainteresowań, które będzie mógł realizować w czasie wolnym od służby - mówią śląscy funkcjonariusze. 

Policjantowi z komisariatu II w Częstochowie w odreagowaniu i odnalezieniu spokoju pomaga rozwijanie zamiłowania do malarstwa. Jak wspomina mł. asp. Piotr Kolasa, zdolności odziedziczył po swoim ojcu, który pomimo częstych wyjazdów, zawsze znajdował czas na sztukę.

- Dzisiaj, kiedy on siada przed sztalugą, ma wrażenie, że "jego głowa jest wolna od wszelkich problemów życia codziennego, a życie całego domu zwalnia". W tym czasie rodzina bardzo go wspiera, z niecierpliwością oczekując efektów jego twórczości - mówią koledzy po fachu.

Obrazy robią wrażenie. Są przepiękne! 

Jak sam mówi, „impulsy do tworzenia czegoś mają różne źródła (…) Najczęściej wynikają z chęci zamknięcia czegoś pięknego, unikatowego w ramy obrazu”. Tak powstał jego pierwszy obraz "Rzeka" w 1999 roku. Jego twórczość to „próba zmierzenia się z twórczością ulubionych malarzy i malarek, jak np. Pabla Picassa czy Tamary Łempnickiej”.

Mł. asp. Piotr Kolasa jest również miłośnikiem bluesa, stąd pomysł na odtworzenie portretu z czarno-białej fotografii B. B. Kinga na płótnie. A jego obraz „Adam, jabłko i okulary” stanowił ilustrację do jednego z wierszy w tomiku poezji Janusza Burzyńskiego ps. "Burza".

Stadion Śląski świętuje 64. urodziny