Czwarta dawka szczepionki pozwoli wygrać z wariantem omikron? Kiedy będzie trzeba ją przyjąć?

2021-12-10 16:18
Czwarta dawka szczepionki pozwoli wygrać z wariantem omikron? Kiedy będzie trzeba ją przyjąć?
Autor: KitzD66 / CC0 / pixabay.com Czwarta dawka szczepionki pozwoli wygrać z wariantem omikron? Kiedy będzie trzeba ją przyjąć?

Mimo iż zupełnie niedawno ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 trzecią dawką, coraz częściej mówi się o konieczności przyjęcia czwartej porcji szczepionki. Wszystko w związku z groźnym wariantem koronawirusza o nazwie omikron, który coraz bardziej rozprzestrzenia się na świecie i jest bardziej niebezpieczny niż poprzednie mutacje.

Przedstawiciele jednego z producentów szczepionek już wcześniej przewidywali, że trzy dawki niekoniecznie okażą się wystarczające i będzie konieczne czwarte szczepienie przypominające po 12 miesiącach od podania trzeciej dawki. Jednak w związku z pojawieniem się wariantu omikron, wiele wskazuje na to, że ten harmonogram może ulec zmianie.

Czwarta dawka szczepionki pozwoli wygrać z wariantem omikron? Kiedy będzie trzeba ją przyjąć?

Jak twierdzi Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer, wszystko zależy od wyników badań, które powinny zostać opublikowane w ciągu kilku tygodni.

- Na razie opieramy się na testach przeprowadzonych na syntetycznej, laboratoryjnej kopii wariantu omikron, dlatego potrzeba więcej danych z badań przeciwko prawdziwemu wirusowi - mówił Albert Bourla na antenie stacji telewizyjnej CNBC.

Czytaj też: Koronawirus 10.12.2021. Kolejny ogromny wzrost. Niepokojące informacje [RAPORT, 10 GRUDNIA]

Zdaniem naukowców, trzecia dawka zapewnia dobrą ochronę przed zakażeniem koronawirusem, zwiększając poziom przeciwciał nawet 25-krotnie, jednak w obliczu nowego wariantu omikron, kolejna dawka przypominająca może okazać się niezbędna nawet szybciej niż dopiero po roku.

Dodatkowo, trwają prace nad kolejną szczepionką, która zostanie skierowana właśnie w wariant omikron. Według obecnych zapowiedzi, ma być ona gotowa wiosną 2022 roku.

Wariant omikron pojawił się kilka tygodni temu. Po raz pierwszy został potwierdzony 11 listopada w Bostwanie i już zdążył się rozprzestrzenić na kilku kontynentach. W Europie potwierdzono już przypadki zakażenia omikronem w Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Śląskie. 89 procent łóżek respiratorowych zajętych!

Sonda
Czy zaszczepisz się czwartą i piątą dawką szczepionki?
Polacy nie chcą OBOWIĄZKOWYCH szczepień. Szczepią się "WÓDĄ, winem i czosnkiem" | KOMENTERY
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE