Śląskie. 89 procent łóżek respiratorowych zajętych!

2021-12-09 12:01

Na Śląsku zajętych jest 89. procent łóżek respiratorowych! Obłożenie w szpitalach rośnie. Z 3116 łóżek covidowych w województwie śląskim, zajętych jest niemal 80 procent. Karetki z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego wyjeżdżają do pacjentów z COVID -19 około 190 razy dziennie. Czeka nas powtórka z trzeciej fali? Czy pacjenci znowu będą relokowani?

Śląskie 89 procent łóżek respiratorowych zajętych

Niemal cztery tysiące chorych na COVID -19 w województwie śląskim. Każdego dnia przybywa pacjentów, którzy trafiają na oddziały covidowe. Niestety, z 265 łóżek respiratorowych, zajętych jest 237. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski zdecydował o uruchomieniu kolejnych 150 łóżek. W sumie  jest ich już 3116, niestety zajętych jest ponad 77 procent. Z początkiem grudnia kolejne szpitala uruchomiły łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19. To między innymi szpital w Rybniku oraz w Knurowie. Tylko w poniedziałek 6 grudnia, w obu szpitalach był komplet pacjentów.

Równie źle wygląda sytuacja w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Na początku tygodnia z 144 dostępnych łóżek było zajętych 129. Dwunastu pacjentów przebywało pod respiratorem.

Rośnie także liczba wyjazdów karetek do pacjentów covidowych, każdego dnia jest to około 190 wyjazdów. W środę na 712 wezwań, karetki Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego tylko do pacjentów covidowych wyjechały 160 raz. Za każdym razem, ratownicy muszę ubierać specjalny kombinezon i jak mówię, nie da się do tego przyzwyczaić.

Dlatego apelujemy – szczepcie się! Tylko tak możemy zwalczyć wirusa. Nie lekceważcie zasad bezpieczeństwa. Zakładajcie maseczki i zachowujcie dystans.Widzieliśmy zbyt dużo osób walczących o oddech, które nie wierzyły w istnienie pandemii… - zwrócili się z apelem ratownicy medyczni.

Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie
Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE