Kuratorium Oświaty w Katowicach

i

Autor: Dariusz Brombosz Kuratorium Oświaty w Katowicach

Czy w środę odbędą się egzaminy gimnazjalne szkołach? O 15:00 kolejne rozmowy na linii rząd - protestujący

2019-04-09 13:59

Rząd szuka ratunku przed jutrzejszymi egzaminami. Dlatego zmieniono rozporządzenie w sprawie organizacji egzaminów wewnętrznych. W komisjach mogą zasiąść wszystkie osoby mające uprawnienia nauczycielskie, w tym emerytowani nauczyciele. Do strajku przystępują jednak kolejne szkoły. Kuratorium z Katowic poinformowało, że dokładne dane ze szkół w województwie śląskim będą znane o godzinie 16:00. Tymczasem wicepremier Beata Szydło zaprasza stronę społeczną na kolejne rozmowy.

Ministerstwo szuka ratunku

Kuratorium Oświaty w Katowicach opublikowało informację na temat procedur zgłaszania się do komisji. Każdy, kto chce wesprzeć szkoły może wyrazić taką chęć do 9 kwietnia do godziny 24:00.

Co należy zrobić, aby zgłosić się do pracy w komisji? Należy przesłać swoje zgłoszenie mailem na adres podany przez kuratorium oświaty, zadzwonić na jeden z podanych numerów lub wypełnić formularz zgłoszeniowy online. Przesłana informacja powinna zawierać dane osobowe oraz kontaktowe (imię i nazwisko, powiat, gmina, miejscowość, posiadane kwalifikacje, nauczany przedmiot, numer telefonu kontaktowego, a także miejsce ostatniego zatrudnienia – chodzi tylko o szkoły lub placówki edukacyjne. Osoba zgłaszającą się powinna również poinformować o terminie egzaminu, w którym będzie mogła wziąć udział.

Jakie są zadania osoby zgłaszającej się? Zadaniem członka zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy uczniów w czasie trwania egzaminu w danej sali egzaminacyjnej. Członkowie zespołu po zakończeniu egzaminu zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych, karty odpowiedzi lub karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, porządkują i pakują zebrane materiały - czytamy na stronie internetowej katowickiego Kuratorium Oświaty. Dla osób, które zasiądą w komisjach będą przygotowane specjalne instrukcje na temat przeprowadzenia egzaminów.

Egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzony 10-12 kwietnia 2019 r., egzamin ósmoklasisty 15-17 kwietnia 2019 r., a egzamin maturalny 6-25 maja 2019 r. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska twierdzi, że wiele osób zgłasza się do pomocy przy organizacji egzaminów.

Czy egzaminy gimnazjalne się odbędą?

- W tym momencie kilka tysięcy osób zgłosiło się już do pomocy przy przeprowadzaniu egzaminów gimnazjalnych. Mamy sygnały dobre, tzn. że dyrektorzy nawet w szkołach, w których odbywa się strajk, jednak organizują się w taki sposób, żeby egzaminy się odbyły - powiedziała na antenie radiowej Jedynki Zalewska.

Chaos w szkołach jest jednak ogromny. W województwie kujawsko-pomorskim w co czwartej szkole egzaminy gimnazjalne mogą się nie odbyć. W województwie śląskim dokładne dane mają być znane o godzinie 16:00.

- Jutro egzaminy się odbędą - zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. I apeluje do organizatorów egzaminów, by dać szansę wszystkim uczniom, aby podeszli do egzaminów. - Niech nauczyciele myślą o spokoju dzieci i ich rodziców. Jutro ważny dzień i niech nauczyciele przyjdą na egzaminy. To trudny czas - dodał Wieczorek.

- 38 tysięcy gimnazjalistów przystąpi do egzaminów. Każdy zdaje egzamin z odpowiedzialności. Zrobimy wszystko, żeby egzamin przebiegał sprawnie i w spokoju. Wspieramy dyrekcje, aby organizować egzaminy. Jeśli rodzice mają wątpliwości, mogą skontaktować się z kuratorium lub dyrektorem danej szkoły - mówi Urszula Bauer, śląski kurator oświaty.

- Mamy zgłoszenie od 500 osób, które będą pracowały w komisjach egzaminacyjnych. Czekamy na kolejnych. Apelujemy do dyrektorów i nauczycieli, aby wyłączyć spory na czas egzaminów - dodała Bauer. - Około 10 procent szkół ma problemy z obsadą zespołów egzaminacyjnych, choć sytuacja może się zmienić wieczorem i liczymy, że tak będzie - podsumował śląski kurator oświaty.

Z informacji ZNP wynika, że do strajku przystępuje coraz więcej nauczycieli.

- Na Śląsku znajduje się 2545 placówek w naszych statystykach, z czego 2051 uczestniczy w strajku. To ponad 80% placówek w województwie. Ogółem na 20403 placówek w Polsce 15179 uczestniczy w strajku. To jest 74,29 % wszystkich szkół. Liczba szkół protestujących na korzyść - coraz więcej szkół przystępuje do strajku. - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. A to dlatego, że niektóre ze szkół dopiero zakończyły procedury związane z wprowadzeniem strajku i dopiero teraz są gotowe na jego rozpoczęcie.

Będą kolejne rozmowy

Sławomir Broniarz proponuje, aby powołać w trybie pilnym negocjatora.

- Pojawiły się propozycje, aby to mógł być np. Adam Bodnar. Ważne, by była to osoba zewnętrzna, która w trybie pilnym podejmie się tej niełatwej roli i doprowadzi do porozumienia - powiedział prezes ZNP.

- Naszym obowiązkiem jest, aby każdy uczeń bez stresu przystąpił do egzaminu. Dziękuje wszystkim nauczycielom, którzy pracują pomimo protestu. Jesteśmy otwarci na rozmowy, zrobimy wszystko, by egzaminy się odbyły bez problemów. Będziemy się starali przekonać ZNP i Forum Związków Zawodowych, aby podpisać porozumienie. O godzinie 15:00 w Radzie Dialogu Społecznego czekamy na przedstawicieli strony społecznej - powiedziała wicepremier Beata Szydło.

ZNP zapowiedziało swoją obecność.

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki