Defilada

i

Autor: East News / Bartosz Krupa

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach: Będą spore utrudnienia!

2019-08-07 9:57

Już 15 sierpnia w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego ulicami miasta przejdzie defilada wojskowa. W związku z tym wydarzeniem władze lokalne informują o utrudnieniach drogowych tego dnia, jak i na kilka dni wcześniej.

Defilada wojskowa przejdzie ulicami Katowic 15 sierpnia. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku centrum miasta. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14.00. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją W. Korfantego.  Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

W związku z defiladą od środy 14 sierpnia od godz. 20.00 do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 zostaną wyłączone z ruchu:

  • ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską
  • Aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
  • Rondo im. gen. Jerzego Ziętka
  • ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
  • Aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do Placu Alfreda
  • Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy)
  • Tunel pod Rondem (w dwie strony - szczegóły niebawem)

W wyżej wskazanych miejscach będzie obowiązywał zakaz parkowania. Tymczasem już w nocy z 9 na 10 sierpnia odbędzie się próbna defilada. Wszystkie wymienione wyżej miejsca (poza Strefą Kultury) zostaną także wyłączone z ruchu od godz. 20.00 w piątek 9 sierpnia do godziny 7.00 w sobotę 10 sierpnia. Przy czym w trakcie próby zostanie utrzymany ruch w Tunelu Katowickim na jednej nitce – wyłącznie w kierunku od Chorzowa na Sosnowiec. Dotyczy to analogicznie parkowania pojazdów.

Dodatkowo planowane są także następujące zmiany:

  • od wtorku 13 sierpnia od godziny 17.00 do soboty 17 sierpnia do godziny 6.00 zostaną zamknięte: Plac Sejmu Śląskiego oraz Plac Chrobrego. Stąd apel do kierowców o wcześniejsze przeparkowanie pozostawionych tam pojazdów,
  • 15 sierpnia przez cały dzień mogą pojawiać się czasowe wyłączenia na ulicach: Jagiellońska, Lompy, Kopernika, Plac Miarki,
  • tego samego dnia do godziny 21.00 wyłączona zostanie Strefa Kultury, gdzie będzie odbywał się piknik wojskowy.

Zmiany będą dotyczyły także komunikacji publicznej. Ze względu na zamknięcie ulic (w tym ronda) – nie będą kursować w tym obszarze linie tramwajowe. Ruch będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące od strony Chorzowa będą zawracały do z powrotem na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej (dla linii, których trasa przebiega przez wspomniane powyżej ulice). O tych zmianach będzie można przeczytać na stronach Zarządu Transportu Metropolitalnego.