Najbardziej ateistyczne miasto w województwie śląskim. Zaskoczeni?

2020-01-17 22:29 gk
Kościół
Autor: Himsan / CC0 / pixabay.com Podkarpacie. Zuchwały złodziej okradł 67-latkę w kościele! Szybko tego pożałował

Dzieci i młodzież z Sosnowca masowo rezygnuje z lekcji religii - tak wynika z najnowszych statystyk opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Z badań wynika, że w diecezji sosnowieckiej liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii jest jedną z najniższych w kraju.

Kościół opublikował właśnie dane za 2018 rok. W roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 88 procent uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej, rzeszowskiej i przemyskiej – na poziomie 99 procent.

Zupełnie przeciwnie wygląda sytuacja w diecezjach łódzkiej, sosnowieckiej i warszawskiej, gdzie na lekcje religii uczęszcza niewiele ponad 70 procent uczniów. W diecezji sosnowieckiej jest to 75,2 proc.

Spadek liczby uczęszczających na katechezę dotyczy przede wszystkim uczniów szkół średnich: liceów, techników i szkół branżowych, gdzie odsetek wynosi niewiele ponad 80 procent w całym kraju. Nieco lepiej jest w przedszkolach, gdzie w zajęciach z religii uczestniczy prawie 85 procent dzieci. Najlepiej sytuacja wygląda w ośrodkach i szkołach specjalnych (94 proc.) i szkołach podstawowych, gdzie w lekcjach religii uczestniczy 94,2 procent uczniów.

Jak tłumaczą przedstawiciele kurii na łamach onet.pl, przyczyną spadku liczby uczniów jest postępująca laicyzacja społeczeństwa. Rodzice często tłumaczą wypisywanie dzieci z lekcji religii przeładowanym programem nauczania z innych przedmiotów i licznymi zajęciami pozalekcyjnymi.

Diecezja sosnowiecka znajduje się również na końcu zestawienia osób uczestniczących we mszy świętej. W niedzielę do kościoła chodzi zaledwie 26,1 proc. osób, co daje czwarte miejsce od końca w skali kraju. Gorzej sytuacja wygląda w diecezjach: koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej i szczecińsko-kamieńskiej.

Podobnie jest w przypadku osób przyjmujących komunię św. W diecezji sosnowieckiej jest to zaledwie 11,6 proc., co daje trzecie miejsce od końca przed diecezjami szczecińsko-kamieńską i koszalińsko-kołobrzeską.