Nie przyznaje się do winy

Horror w centrum Katowic. 19-letnia Basia zginęła pod kołami autobusu. Kierowca dostanie dożywocie?

2022-10-08 8:04

W najbliższy poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Katowicach powinien ruszyć proces 32-letniego kierowcy autobusu, który w lipcu ubiegłego roku w centrum Katowic przejechał 19-letnią dziewczynę. Odpowie za jej zabójstwo, a także usiłowanie zabójstwa trzech innych osób. Grozi mu nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Od tragicznych wydarzeń minął nieco ponad rok.

Katowice. 19-latka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca oskarżony

Według prokuratury, kierowca celowo wjechał w ludzi, a autobus prowadził będąc pod wpływem środka działającego podobnie jak alkohol. Mężczyzna w prokuraturze nie przyznał się do winy. Jak tłumaczył, obawiał się agresywnego zachowania osób przebywających na jezdni i próbował odjechać. Informację o wyznaczaniu terminu pierwszej rozprawy przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik katowickiego sądu sędzia Jacek Krawczyk. O zakończeniu śledztwa w tej sprawie informowała we wrześniu Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Katowice. Autobus przejechał 19-latkę. Horror w centrum

Do opisywanych w akcie oskarżenia wydarzeń doszło 31 lipca 2021 r. rano niedaleko przejścia dla pieszych u zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej - w ścisłym centrum Katowic. Na udostępnionym w mediach społecznościowych amatorskim nagraniu widać, jak kierowca autobusu najeżdża na grupę młodych ludzi, z których część uczestniczyła w bójce na pasie ruchu. Nastolatka znika pod kołami pojazdu, który ciągnie ją przez kilkadziesiąt metrów, zaś jeden z mężczyzn jest popychany przez jadący autobus, inni uciekają na boki, a następnie biegną za odjeżdżającym pojazdem.

Jak przekazała w połowie września prokuratura, w śledztwie zebrano bardzo obszerny materiał dowodowy. Przesłuchano świadków, w tym osoby znajdujące się na jezdni ul. Mickiewicza i osoby znajdujące się w pobliżu. Zabezpieczono nagrania, na których utrwalony został przebieg zdarzenia. Uzyskano liczne opinie biegłych, w tym z zakresu medycyny sądowej, badań fizykochemicznych, toksykologii i chemii sądowej, biologii i genetyki sądowej, informatyki i ruchu drogowego. Przeprowadzono też eksperyment procesowy na miejscu tragedii.

- W ocenie prokuratora uzyskane dowody wskazują, że kierowca widział pokrzywdzonych i celowo najechał najpierw na jedną z kobiet usiłując pozbawić ją życia, a następnie z zamiarem pozbawienia życia najechał na kolejną pokrzywdzoną, która zmarła w wyniku poniesionych obrażeń oraz próbował najechać dwóch kolejnych mężczyzn - informowała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek, cytowana przez PAP.

Jak wynika z opinii biegłych, przed zdarzeniem kierowca zażył substancje psychoaktywne, w tym tramadol. Prowadzenie autobusu pod wpływem tramadolu, środka działającego podobnie do alkoholu, równoważne jest ze stanem nietrzeźwości w odniesieniu do alkoholu etylowego – wskazują śledczy.

Oskarżony podczas śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Składał obszerne wyjaśnienia, podając m.in., że obawiał się agresywnego zachowania osób przebywających na jezdni. W ocenie prokuratury zgromadzony materiał nie potwierdza faktu agresywnego zachowania się uczestników grupy w stosunku do kierującego pojazdem. Od czasu przedstawienia zarzutów podejrzany jest w areszcie. Może mu grozić nawet dożywocie.

Pod tekstem zamieszczamy galerię ze zdjęciami z pogrzebu ofiary. W sierpniu minął rok od tragedii.

Sonda
Czy kierowca, który spowodował wypadek, powinien trafić do więzienia?
Rozjechał autobusem 19-latkę. Był na silnych lekach. Konferencja prokuratury
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany