NBP, ZUS, Tauron, PGE, Energa, JSW, KGHM, LOT, PKP, Orlen, Lotos, Ruch, Inpost, CD Projekt, PKO BP, Pekao SA, Alior

i

Autor: Materiały prasowe/Dawid Lach

JSW: Odwołano prezes Barbarę Piontek! Rewolucja w spółce. Co sie stało?

2021-07-09 14:38

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęła decyzję od odwołaniu z funkcji prezesa Barbary Piontek. Jej kadencja trwała niezwykle krótko, bowiem zaczęła ją w marcu tego roku. Obecnie spółką kieruje oddelegowany z Rady prof. Stanisławowi Pruskowi. Stanowiska stracili też dwaj wiceprezesi JSW, a trzeci sam zrezygnował. Jakie są powody podjęcia takiej decyzji? Prawdopodobnie chodzi o tarcia na linii załoga-zarząd. Powód? Pieniądze.

Barbara Piontek nie jest już prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rada nadzorcza spółki podjęła decyzję o jej odwołaniu. Razem z nią ze stanowisk musieli odejść także wiceprezes ds. rozwoju Tomasza Duda oraz wiceprezes ds. handlu (a wcześniej prezesa JSW) Włodzimierz Hereźniak. Jarosław Jędrysek, wiceprezes odpowiadający za kwestie ekonomiczne, sam zrezygnował ze stanowiska, jako powód podając przyczyny osobiste. Do czasu wyłonienia nowego szefa zarządu JSW - najdalej do 8 października - obowiązki prezesa spółki pełni, decyzją rady nadzorczej, oddelegowany do zarządu członek Rady, prof. Stanisław Prusek. Wcześniej był on dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Barbara Piontek pełniła funkcję prezesa JSW od marca tego roku. Wcześniej była m.in. wiceprezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oficjalnie nie podano powodów jej odejścia. Istotny jest jednak fakt, że związkowcy z reprezentatywnych związków zawodowych kwestionowali jej kompetencje w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego. Za kadencji Barbary Piontek przedłużono gwarancje zatrudnienia dla ok. 22-tysięcznej załogi JSW o kolejne 10 lat, a także (z początkiem lipca br.) podniesiono wynagrodzenia o 3,4 proc.  Związkowcy żądali jednak wyższych podwyżek, które obiecano im w zeszłym roku. Prawnicy powołani przez spółkę stwierdzili jednak, że to porozumienie nie ma mocy prawnej.

Warto zauważyć, że tydzień temu kilkuset związkowców pikietowałopod siedzibą JSW, biurem szefa rządu i europosłanki PiS Izabeli Kloc w Mikołowie. Zarzucali politykom m.in. obsadzanie zarządów spółek węglowych niekompetentnymi ludźmi. Związkowcy - zarówno z Solidarności, jak i dwóch innych działających w tej spółce reprezentatywnych związków - przedłożyli petycję skierowaną do premiera Morawieckiego. Zażądali w niej m.in. dymisji prezes Piontek i wiceprezesa Dudy, a także zmian w radzie nadzorczej firmy. Podczas pikiety 1 lipca prezes JSW Barbara Piontek wyszła do protestujących i podtrzymała chęć prowadzenia rozmów, zapraszając na nie związkowców. Kontekstem manifestacji był także spór płacowy w JSW.

Sonda
Czy zgadzasz się z tym, że kopalnie węgla kamiennego powinny zostać zlikwidowane?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki