Smażona rzymska sałata

i

Autor: Shutterstock

Kartka z kalendarza. Czy wiecie, kto miał swoje święto 11 stycznia?

2020-01-11 20:32

Codziennie mamy w kalendarzu DZIEŃ KOMUŚ LUB CZEMUŚ dedykowany. Czy wiedzieliście, że 11 stycznia to był DZIEŃ WEGETARIAN?

Trzeba jednak zaznaczyć, że w źródłach są rozbieżności. Jedne podają, że święto niejedzących mięsa przypada w styczniu, a inne, że 1 października. W naszej opinii, jak się jest wegetarianinem, to codziennie ma się swój dzień. Kim jest wegetarianin? W dawnych, słusznie minionych czasach byłby wzorem tzw. społecznej postawy. W PRL było dużo świń, ale zawsze brakowało mięsa. Teraz mięsa nie brakuje, a wegetarianów przybywa. Wegetarianizm, to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju, takich jak smalec lub żelatyna – podaje Wikipedia. Szacuje się, że co najmniej 7 proc. populacji w świecie świadomie nie żywi się mięsem. W Polsce jesteśmy jeszcze tradycyjni (może to pokłosie Polski Ludowej), bo 41 proc. przepytanych przez CBOS uważa, że wyrzucenie z diety mięsa i pochodnych zwierzęcych jest niezdrowe, a tylko 3 proc. twierdzi odwrotnie. Dla porównania: we Włoszech bez mięsa w diecie żyje 10 proc. populacji, a w Niemczech o procent mniej.

Coraz częściej wegetarianizm zbacza z medycyny w kierunku (eko)polityki. Co bardziej radykalni zieloni uważają, że raczej w bliższej niż dalszej przyszłości, powinno się wprowadzić zakaz hodowli krów, a co za tym idzie wyrugowanie wołowiny z menu. Dlaczego? Nie wyłącznie dlatego, że mięso jest BE, a sałata CACY, ale dlatego, że bydlęta emitują z siebie więcej gazów cieplarnianych niż… transport. W ich tzw. bąkach jest metan. I zwierzaki te wypuszczają go z siebie co roku w zatrważającej masie, 89 mln ton. Metan jest znacznie groźniejszy dla klimatu niż dwutlenek węgla. Metanowe krowie bąki to równoważnik, w skali roku, 2,2 mld t CO2! Propagatorzy koncepcji zakazu hodowli krów pamiętając o ratowaniu klimatu, zdają się zapominać o głodujących. Warto pamiętać, że wg ONZ w świecie głoduje 870 mln ludzi, a ponad 2 mld jest niedożywionych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki