Weganizm - na czym polega? Jak zostać weganinem? [ZASADY, JADŁOSPIS]

2020-01-08 10:28 katk
Dieta wegańska
Autor: East News

Weganizm staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularny. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą mody na zdrowe odżywianie, ale też często słyszymy o zbawiennym wpływie diety wegańskiej na stan naszego organizmu. Na czym polega weganizm i jak można zostać weganinem? Poniżej znajdziesz zasady diety wegańskiej i przykładowy jadłospis.

Weganizm opiera się na spożywaniu produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. Od wegetarianizmu różni się tym, że nie pozwala na spożywanie produktów typu mleko krowie, jaja, na które wegetarianie mogą sobie pozwolić. Podstawą żywienia wegan są produkty na bazie zbóż, takich jak: pszenica, ryż, żyto, proso, owies, oraz owoce i warzywa. Jadłospis diety wegańskiej zakłada również spożywanie roślin strączkowych, grzybów, roślin oleistych oraz glonów morskich. Weganie zamiast sera jedzą tofu, a mleko krowie zastępują roślinnym, np. ryżowym lub sojowym. Weganizm zezwala oczywiście na picie kawy oraz herbaty. Ważnym elementem weganizmu jest sposób przygotowania potraw. Najlepiej, aby warzywa i owoce spożywać na surowo, gdyż obróbka termiczna sprawia, że tracą one wiele składników mineralnych i witamin.

Jak zostać weganinem?

Na pewno nie jest wskazana nagła zmiana sposobu żywienia. Najlepiej stopniowo zmniejszając ilość spożywanego mięsa i słodyczy, a zastępować je warzywami i owocami. Ograniczajmy także smażenie potraw i zastępujmy je np. gotowaniem na parze.

Najnowsze