Katastrofa! Na Śląsku może nas czekać rekordowa SUSZA. Prognozy są DRAMATYCZNE

2020-04-06 10:36 Bartosz Wojsa
Susza
Autor: Max Pixel

Szalejąca pandemia koronawirusa w Polsce to nie wszystko, z czym prawdopodobnie przyjdzie nam się mierzyć. Według najnowszych prognoz, w naszym kraju może nas czekać rekordowa susza. Szczególnie zagrożonych jest kilka rejonów Polski, w tym województwo śląskie.

W województwie śląskim, podobnie jak w wielu innych regionach Polski, przyjdzie nam się mierzyć z kolejnym kataklizmem? Na to wskazują prognozy ekspertów. Chodzi o rekordową suszę, która może w tym roku nastąpić. Jak pisze Portal Samorządowy, naukowcy mówią o tym od dawna.

- Problem stanowi zima, która w tym roku była pozbawiona opadów śniegu, oraz wysokie temperatury (nawet gdy opady występowały, powodowały szybsze odparowanie wilgoci z gleby) - czytamy na Portalu Samorządowym.

Portal cytuje doktora Sebastiana Szklarka z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, autora bloga „Świat Wody”. Sucha zima, bez śniegu, miała jego zdaniem spowodować, że nie odrobiono deficytów z zeszłego roku, kiedy susza zaczęła się już na wiosnę. To może oznaczać, że w tym roku czekają nas rekordowe susze.

Okazuje się, że nie wszystko jeszcze stracone. Od suszy rolniczej może nas bowiem uratować deszcz. Musiałby się jednak pojawić w okresie od kwietnia do lipca, a na to - jak na razie - się nie zanosi.

To nie wszystko. Dane, które opublikowała Państwowa Służba Hydrologiczno-Meteorologiczna, również nie są optymistyczne. Z analizy wynika, że w Polsce przez cały kwiecień zaobserwujemy "zagrożenie związane z niżówką hydrogeologiczną".

Najbardziej zagrożonych suszą jest siedem województw: 

  • wielkopolskie,
  • kujawsko-pomorskie,
  • lubuskie,
  • lubelskie,
  • dolnośląskie,
  • opolskie,
  • śląskie.

Lokalnie niżówka może występować również w woj. pomorskim, podlaskim i mazowieckim.

Policja patroluje opustoszałe miasta i apeluje - jesteśmy na służbie dla Ciebie - Ty dla Nas #zostańWdomu!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.