Katowice. Hasło "***** ***" na wieży spadochronowej. To zabytek!

2020-11-30 7:26 Rafał Strzelec
Katowice. Hasło ***** *** na zabytkowej wieży!
Autor: Nowy Ruch Społeczny Katowice. Hasło "***** ***" na zabytkowej wieży!

Strajk kobiet w Polsce jeszcze się nie skończył! W ten weekend odbyło się wiele manifestacji sprzeciwiających się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Nie zabrakło także zaskakujących akcji protestujących. W Katowicach na baner z hasłem "***** ***", które oznacza dosłownie "je**ć PiS" zawisło na wieży spadochronowej w Parku Kościuszki, która jest zabytkiem i upamiętnia walki z początku II wojny światowej.

Katowice. Baner "je**ć PiS" na wiezy spadochronowej. Interweniowała straż miejska

Zdjęcie z banerem zostało wrzucone na profil Nowy Ruch Społeczny na Facebooku. Widzimy na nim długą płachtę, która jest przymocowana do wieży spadochronowej w Parku Kościuszki i powiewa nad Katowicami. - Słowo na niedzielę - napisali krótko przedstawiciele Nowego Ruchu w opisie zdjęcia. Na banerze znajdowało się osiem gwiazdek, które należy tłumaczyć jako jedno z haseł Strajku Kobiet: "je**ć PiS". W sprawie tego plakatu interweniowała Straż Miejska.

- Straż Miejska w Katowicach miała takie zgłoszenie. W niedzielę, 29 listopada, około godziny 13.00 otrzymaliśmy maila z taką informacją. Zarządca wieży jest zobowiązany do ściągnięcia hasła - mówi Jacek Pytel, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Katowicach w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

Kilka godzin później baner zniknął. Niektóre osoby z pewnością są oburzone zachowaniem protestujących, bowiem wieża spadochronowa jest miejscem pamięci. Obiekt przypomina o walkach, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1939 roku. Obok niego znajduje się pamiątkowa tablica ku czci obrońców wieży. Mało tego, jest ona wpisana do rejestru zabytków. Nikt nie może wieszać na katowickiej wieży spadochronowej żadnych plakatów, banerów i reklam bez zezwolenia.

Przypomnijmy, że Strajk Kobiet trwa od 22 października. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że aborcja ze względu na trwałe i ciężkie uszkodzenie płodu jest niezgodna z konstytucją. To wywołało falę protestów, które rozlały się na niemal wszystkie miasta w naszym kraju. Choć w ostatnich tygodniach strajk stracił na sile, to nadal w dużych miastach odbywają się spontaniczne marsze i akcje protestacyjne.

Strajk Kobiet. Protest przeciwko brutalności policji w Warszawie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE