Konwencja wyborcza KO w Sosnowcu. Co nowego powie Grzegorz Schetyna?

2019-09-20 19:31 abe
Grzegorz Schetyna
Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Dotychczasowe konwencje programowe Koalicji Obywatelskiej były, w porównaniu do takich samych Prawa i Sprawiedliwości, nader skromne. W sobotę (21 września) od 9:00 Koalicja będzie prezentować swoich kandydatów i program w Expo Silesia. Czy tym razem również będzie kameralnie?

Może tak, może nie. Hala targowa jest duża. Dużo większa od największej sali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w której w lipcu PiS przedstawiło się wręcz z amerykańskim rozmachem. „Oprócz kandydatów z naszej listy będziemy gościć m.in.: Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Grzegorz Schetyna. Przed halą jest ogromny parking, więc nie ma problemu z będziecie Państwo mieli problemu z zaparkowaniem samochodu” – podał (20 września) w komunikacie prasowym Arkadiusz Chęciński; na co dzień prezydent Sosnowca, a na czas wyborów do parlamentu szef śląskiego sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. W województwie śląskim, jak wynika z rozmaitych oświadczeń liderów, Koalicja liczy na na zwycięstwo. Tłumacząc to z języka wyborczego na polski: liczy na dobry wynik. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych do sejmiku wojewódzkiego jesienią 2018 r. wygrało PiS, zdobywając o 2 mandaty więcej od KO. Ta jednak rządziłaby w województwie z poparciem PSL i SLD, gdyby z jej szeregów do PiS nie przeszedł słynny na całą Polskę radny Wojciech Kałuża.

Szlagierem wyborów w województwie będzie pojedynek „jedynek” w okręgu katowickim – Borysa Budki z KO i Mateusza Morawieckiego. Wynik poznamy po 13 października. Tymczasem lider KO w rozmowie z Wirtualną Polską oświadczył, że jest zwolennikiem przeprowadzenia prawyborów kandydata Koalicji w wyborach na prezydenta RP. „Kandydat na prezydenta, w moim przekonaniu, powinien mieć bardzo silne poparcie większości, czy wszystkich ugrupowań koalicyjnych. Jestem zwolennikiem tego, żeby taki kandydat przeszedł przez procedurę prawyborów. Żeby mieć nie tylko polityczne wsparcie, ale szersze, społeczne, obywatelskie” - zaznaczył Schetyna. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w województwie śląskim PiS miało 36 proc. poparcia wyborców, a PO 25,7 proc.