Koronawirus. Będzie wzrost zakażeń na Śląsku. Minister nie ma złudzeń

2021-08-04 13:02
Koronawirus w Polsce. Raport, 3 sierpnia 2021 r.
Autor: usk opole/mat.prasowe Koronawirus w Polsce. Raport, 3 sierpnia 2021 r.

Wydawało się, że najgorsze mamy już za sobą, ale wszystko wskazuje na to, że czeka nas czwarta fala epidemii koronawirusa w Polsce. Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska przekazał najnowsze dane dotyczące wskaźnika reprodukcji wirusa. Okazuje się, że woj. śląskie znajduje się wśród tych, gdzie wspomniany współczynnik rośnie najszybciej.

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Wszystko wskazuje na to, że nie da się uniknąć kolejnej fali koronawirusa w Polsce. Powoli znów zaczyna rosnąć ilość zakażeń, a stanowczo za mało przybywa osób, które szczepienie mają za sobą. - Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu dodał, że tylko szczepienia pozwolą na dobre pożegnać się z zarazą. Możliwe, że gdy liczba dziennych zakażeń sięgnie tysiąca, będą nowe obostrzenia. - W pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia. Do poziomu poniżej 1000 zakażeń na dobę nie będziemy wprowadzali obostrzeń - dodał Niedzielski.

Wiceminister Waldemar Kraska dodał, że do szpitali obecnie są przyjmowani głównie pacjenci młodzi, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19. To także potencjalne ofiary wirusa. Tymczasem w Polsce za coraz większa część zakażeń odpowiada tzw. Wariant Delta. Jest to groźniejsza, szybciej rozprzestrzeniająca się wersja koronawirusa. - Przekroczyliśmy barierę 80 proc. udziału w zakażeniach wariantu Delta. Wariant Alfa - nazywany wcześniej brytyjskim - stanowi niewiele ponad 10 proc. - dodał Niedzielski. Wzrost zakażeń ma być widoczny m.in. na Śląsku. Na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o wartość wskaźnika R, plasuje się woj. podkarpackie – 1,36, na drugim – woj. warmińsko-mazurskie – 1,31, a następnie woj. małopolskie, woj. śląskie i woj. opolskie. - Obserwujemy wzrost tego wskaźnika. Kolejnym etapem będą niestety wzrosty zakażeń także w tych województwach - powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE